Okul öncesi çağındaki çocuklar öğretilen geometri kavramlarını nasıl algılarlar?
How do the preschool age children percieve the geometry concepts which are learnt?
- Tez No: 278021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SEBAHAT YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi çağındaki çocukların temel geometrik şekilleri tanımalarını, şekilleri bir birinden ayırt ederken kullandıkları kavramları ve geometrik şekilleri nasıl algıladıklarını belirlemektir.Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Ankara'nın merkez ilçelerinden biri olan Keçiören ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı bir devlet ilköğretim okulunun okul öncesi kademesindeki 4-6 yaş grubundaki 25 çocuktan oluşmaktadır. Çalışmanın uygulaması 2008?2009 öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri görüşme ve yazılı dokümanlar yoluyla elde edilmiştir. Çalışma sırasında her çocuğa sırasıyla yatay çizgi, dikey çizgi, eğri çizgi, kenar, köşe,kare, dikdörtgen, üçgen ve daire tanıma testleri verilmiş ve çocuklardan testlerde bulunan şekilleri sınıflandırmaları istenmiştir. Her test bitiminde çocuklara yaptıkları sınıflandırmaları nedenleri sorulmuştur.Araştırmanın bulguları ışığında okul öncesinde öğretilen geometri kavramlarını öğrenmelerin nasıl gerçekleştiği ve bu geometri kavramlarını nasıl algıladıkları ile ilgili olarak araştırmanın alt problemlerini içeren sonuçlar ve öneriler verilmiştir.Araştırma sonucunda okul öncesi çağındaki çocukların araştırmada kullanılan geometri kavramlarını görsel algılamada problem yaşamamalarına rağmen tanımlarını sözelleştirmede zorlandıkları saptanmıştır. Geometrik şekillerden birbirine benzer özellik taşıyanları ilişkilendirip, ayırt etmekte güçlük çektikleri; şekillerin tipik örneklerini tanımada oldukça başarılı olmalarına karşın, tipik örneklerin basıklık, çarpıklık, konum ve boyutu ya da kenar özellikleri değiştirildiğinde şekilleri tanımada zorluk yaşadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to describe how the preschool age children percieve and recognize the geometrical forms and concepts which are used to distinguish the forms from each other.In this study the content analysis, one of the qualiative research methods, was used. The participants of the research consist of 25 children who were at the age of 4-6 from an infant school of a primary school of Keçiören Education Dictorate, located in one of the central Districts of Ankara.This study was performed in 2008-2009 Education Year. The data of the study were collected by negotiations and written documents. During the study, each child was successively given the diagnostic tests of horizontal line, vertical line, curve line, margin, corner square, rectangle, triangle and circle geaometrical forms; and they were asked to classify the forms shown on the diagnostic tests.In the lights of the research findins, suggestions and conclusions which include the sub-problems of the research related to how the children percieve and learn the geometrical concepts that are shown were stated.According to the research findings, it has been revealed that the research group particants, who were at preschool age in the infant school, have significant difficulties in distinguishing and associating the geometrical concepts of the geometrical forms shown; altough they were significantly successful at recognizing the typical examples of the geometrical forms, they have significant difficulties in recognizing and distinguishing the geometrical forms when their typical eccentricity, screwness, and the dimensions were changed.