İlköğretim okulu öğretmenlerinin, okul-aile ve toplum ilşkilerine yönelik performanslarının incelenmesi
Ilköğretim okulu öğretmenlerinin, okul-aile ve toplum ilşkilerine yönelik performanslarinin incelenmesi
  1. Tez No: 278036
  2. Yazar: GÖRSEV YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN EREŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmanın amacı ilköğretim okulu öğretmenlerinin genel yeterlilikleri kapsamında ?okul, aile ve toplum ilişkileri? yeterliklerine yönelik performanslarına ilişkin okul yöneticileri ve ilköğretim müfettişlerinin görüşlerini ortaya koymaktır.Bu araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini 2009-2010 öğretim yılında Ankara ili merkez ilçelerine (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle ) bağlı resmi ilköğretim okullarında görev yapan okul yöneticileri ve Ankara ilinde görev yapan ilköğretim müfettişleri oluşturmaktadır. Gölbaşında pilot uygulama yapılmak üzere diğer ilçelerde bulunan 1614 okul yöneticisinden tabakalı örnekleme yolu ile 310 kişi seçilmiş ve yine aynı yöntemle 178 ilköğretim müfettişinden 122'si örnekleme seçilmiştir. Araştırmada, öğretmenlerin okul-aile ve toplum ile ilişkilerini ortaya koymak için araştırmacı tarafında geliştirilen ölçek okul yönetici ve ilköğretim müfettişlerine uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemlerinin çözümlenmesi için non-parametrik testlerden Mann Whitney U testi ve Kruskall Walls testi, parametrik testlerden Tek Yönlü Varyans Analizi ve T Testi kullanılmıştır.Bu araştırmada şu bulgulara ulaşılmıştır: Katılımcılar ?çevreyi tanıma? alt boyutunda sınıf öğretmenlerinin daha yeterli olduklarını düşünmektedir. Okul yöneticisi ve müfettişlerin ?çevre olanaklarından yararlanma? alt boyutunda hem sınıf hem de branş öğretmenlerinin yeterlilikleri ile ilgili görüşleri aynı aralıkta olmasına rağmen ortalamalara bakıldığında branş öğretmenleri ile ilgili görüşleri, sınıf öğretmenlerine yönelik görüşlerinden daha olumludur. Okul yöneticisi ve müfettişlerin ?okulu kültür merkezi durumuna getirme? alt boyutunda hem sınıf hem de branş öğretmenlerinin yeterlilikleri ile ilgili görüşleri aynı aralıkta olmasına rağmen ortalama bakıldığında katılımcıların sınıf öğretmenleri ile ilgili görüşleri, branş öğretmenlerine yönelik görüşlerinden daha olumludur. Katılımcılar ?Aileyi Tanıma Ve Ailelerle İlişkilerde Tarafsızlık? alt boyutunda ise sınıf öğretmenlerinin daha yeterli olduklarını düşünmektedir. Katılımcılar ?aile katılımı ve işbirliği sağlama? alt boyutunda ise sınıf öğretmenlerinin daha yeterli olduklarını düşünmektedir. Ayrıca katılımcıları görev, cinsiyet, kıdem, eğitim durumları, ve branşları değişken kabul edilerek görüşler arasında anlamlı bir fark olup olmadığı da incelenmiştir.Bu araştırmanın sonucu olarak; öğretmenlerin okul-çevre ile okul-aile iletişim ve işbirliğine yönelik yeterliklerini geliştirmelerini sağlayacak hizmetiçi eğitim programları düzenlemesi, hedef kitlenin farkındalığını sağlayabilmek için aile ve toplumun eğitim üzerine etkisine yönelik halk eğitimi programlarının düzenlenmesi, Okul- Aile Birliğinin işlevselliği, yönetmelikte yapılacak yeni düzenlemelerle arttırılabilineceği, Milli Eğitim Bakanlığının, Okul-Aile Birliği Yönetmeliği ve Okul Veli Öğrenci Sözleşmesinin işlevselliğini değerlendirmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the school managers and inspectors? view in relation to the performances of primary school teachers with regard to their qualification on ?school, parent and society relations? in the scope of their general capabilities. This examination is a survey model. The population of this examination is consist of school managers who work in the public primary schools registered to the central districts (Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle) of Ankara province and the primary school inspectors who work in Ankara province. 310 of 1614 school managers who work in these districts were chosen by the stratified sampling method and 122 of 178 primary school inspectors were chosen again by the same method. For the study, a survey consisting of the qualification with regard to school, family and society relations by the Ministry of National Education to have the relationships of the teachers with school-family and society. The survey prepared was applied to the school principal and primary school inspectors. In order to solve the sub-problems of the study; Mann Whitney U Test and Kruskall Walls Test from the non-parametric tests and one-Way Analysis of Variance and t Test from parametric tests were used. In accordance with the findings of the examination; the participants think that the classroom teachers are more qualified in ?recognizing the environment? sub-dimension. Although the opinions of the school managers and inspectors about the capabilities of both classroom and also the branch teachers for the ?Making good use of environmental facilities? sub-item are in the same range; when the mean values are examined, their opinions about the branch teachers are more positive than their opinions for the classroom teachers. Although the opinions of the school managers and inspectors about the capabilities of the both classroom and also the branch teachers for the ?Transforming the school into a cultural centre? sub-item are in the same range; when the mean values determined by the participants are examined, their opinions about the classroom teachers are more positive than their opinions for the branch teachers. The participants think that classroom teachers are more capable in the sub-item of ?Providing Family Participation and Cooperation?. In addition; as the duty, gender, seniority, priority, educational status and branches of the participants are thought each as a variable, an investigation was made in order to detect whether a significant difference is present between the opinions. As a result of this examination; it was advised that in-service training programs to be organized to improve the teachers? qualifications in the school-environment and school-family communication and cooperation, common public education programs to be organized in relation to the effects of family and society on education to provide awareness for the target group, the functionality of the parent-teacher association, the regulation of parent-teacher association of the Ministry of Education and School Parent Student Contract to be evaluated and it was also advised to detect whether these functionalities are able to be increased by making amendments on the related regulations.