Akdeniz iklim kuşağı içerisinde bulunan yörelerde (İzmir ve civarında ) farklı örtü ve gölgeleme malzemelerinin sera içi yetiştiriciliği ve klimasına etkileri ve ekonomik analizi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 27805
  2. Yazar: MELTEM ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMİN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
- 115 - ÖZET Bu araştırmada İzmir ili sınırları dahilindeki yörelerde mevcut seralarda kullanılan örtü malzemelerinin tanımı, yapı sı, özellikleri, kullanım alanlarına göre incelenirken, sera yetiştiriciliğinde kullanılan ve yeni gelişme gösteren gölgeleme malzemeleri de tanımlanmış, örtü malzemelerinin her bir özellikleri açısından araştırılırken, yetiştiricilik yönün den olumlu veya olumsuz etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmada, İzmir ili sınırları içinde mevcut 5 seradan alınmış (1x1) boyutlarında 12 adet değişik kalınlıklarda örtü kullanılmıştır, örtü kalınlıkları, mikrometre aleti ile belirlenmiştir. Alınan örnekler E.U. Güneş Enerjisi Enstitüsü' nde sera maketi üzerine ayrı ayrı kaplanarak güneş ışımasını ölçer yıldız tipi pyranornetre (Eppley Black and White Pyrono- meter) aleti ile örtü altında ve örtü dışında güneşli günler de ve 3 ayrı zaman periyodunda güneş ışıma değerleri ölçülmüştür. Milimetre olarak ölçülen değerlerin aritmetik ortalamaları oranlanarak (%) ışık geçirgenliği belirlenmiştir. Alman sonuçlara göre pembe-mor renkli plastik örtünün özellikle UV-ışınına dayanıklı ve rengi oluşturan katkı malzemesi içermesinden dolayı, az ışık geçirmesi nedeniyle Akdeniz iklimi taşıyan yörelerde ikinci bir gölgeleme tekniğine gerek kalmadan üretim yapılabileceğinden tavsiye edilmiştir. Bunun yanında yüzeyi su geçirmeyen LPDE (uzun ömürlü polietilen) şeritleri geçirilmiş örgü destekli örtü, yapısı ve kaplanmasındaki teknik nedeniyle tavsiye edilmiştir. Ayrıca çalışmada, bazı araştırıcıların örtü malzemeleriyle ilgili karşılaştırmalı denemelerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 116 - SUMMARY While the specifications, structure and description of covering materials used in present greenhouse within the areas of Izmir. Province have been throughly examined in this research, newly developed shadowing materials also used in greenhouse growing have been described and covering materials have been specifically examined and positivi and negative impacts on growing have been evaluated. Twelve mats taken from 5 greenhouse in Izmir, Region with different thickness and in si^es of 1 x 1 have been used in the research. Thickness of mats determined by micrometer device. Sun light values have been taken at Solar Energy Institute of Ege University as obtained specimens overlaid on greenhouse model seperately have been measured by star-type pyranometer (Eppley Black and White) used to measure solar lighting under the mat and off the mat on sunny days and three different periods of time. The percentage of light permeability was determined in milivolt measure by taking aritmethical averages and under mat measurements ratio to off the mat measures. According to the results obtained, it was recommended that production could be carried out without the need of second shadowing technics in the areas dominated by Meditterranean Climate as pink-purple colored plastic mat particularly contained added materials resistant to UV-light and forming the colour. It was also recommended due to fact that it had rush mats with LDPE (Long lasting polietilen) stripes. It's structure and overlaying technics. In addition to these, comparitive experiments of other researchers related to covering materials have boon mentioned in this study.