Erzurum yöresinde şeker pancarlarından izole edilen Cercospora beticola Sacc.'nın morfoljisi ve bio-ekolojisi üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 27806
  2. Yazar: TEMEL GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TİMUR DÖKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu çalışma Erzurum yöresinde, özellikle Oltu ilçesi ve rivarında yetiştirilen şeker pancarı bitkisinin hastalıklı yapraklarından izole edilen Cercaspora beticola Sacc'nın morfolojisini farklı sıcaklık dereceleri ve besi ortamlarında koloni gelişimi ve sporlanma durumlarını, besi ortamında ve yaprak dokusundaki gelişimini belirlemek ve de enfeksiyon şiddeti üzerinde ışık ve nemin etkisini incelemek amacı ile 1991 - 1993 yıllan arasında yapılmıştır. Survey yapılan yörede pancar bitkisinin yapraklan üzerinde açık kahverengiden koyu. kahverengiye dönüşen, kenar kısımlan hale ile çevrili yuvarlak lekeler oluşturan yedi C âeöbo/a izolati elde edilmiştir. Izolatlar arasında Patates Dekstroze Ağan ve Şeker Pancan Ekstrakt Agan'nda en fazla koloni gelişimi ve sporlanmanın C6 izolatınca oluşturulduğu saptanmıştır. Aynca PDA besi ortamında C2. C4, C7 izolatlannın saltasyon oluşturduğu gözlenmiştir. C6 izolatına karşı Nina 91 Monogerm ve Nina 91 Teknogerm çeşitleri arasında duyarlılığın farklı olmadığı, en şiddetli enfeksiyonun yaşlı bitkilerde inokülasyon sonrası sürekli ışık altında altışar saat alternatif olarak yüksek nemli ve kuru koşullarda tutulan bitkilerde görüldüğü belirlenmiştir. Su Ağan üzerine yerleştirilen selefon disklere konulan C. beticola konidilerinin çimlenmeleri ile oluşan hifler ortam üzerinde yaygın bir şekilde gelişme gösterirken aralannda anastomosis oluştuğu gözlenmiştir. Bu gelişen hrflerin zamanla belirli noktalarda konidiofor ve konidilerin oluşacağı stromalan oluşturduktan saptanmıştır. Pancar yapraklan üzerinde inokülasyon sonrası konidilerin çimlendiği, penetrasyonu takiben hrflerin mezofil dokusunda önce intersellüler ve daha sonra intrasellüler gelişme yaptığı izlenmiştir. İntrasellüler gelişme ile nekrotik lezyonlar ortaya çıkmakta ve bu dönemde stromalar. takiben bunlarda konidiofor ve konidiler oluşmaktadır. Bunlar kütikulayı yırtarak veya stoma açıklığından dışan çıkmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was carried out in 1991 -1993 on Cercospora betico/a Sacc. isolated from the infected leaves of sugar beets grown in Erzurum province especially in Ottu to observe its development on agar medium and in leaf tissues, to determine the morphology, the effect of different temperatures and agar medium on the degree of vegetative growth and sporulation and to investigate the role of light and humidty on infection rate. Seven C. betico/a isolates causing light to dark brown circular leaf spots ith halos around were obtained from the leaves of sugar beets in the area where the surveys were done., Among the isolates the highest rate of colony enlargement and sporulation on PDA (Patato Dextrose Agar) and SBLEA ( Sugar Beet Leaf Extract Agar ) was found to be produced by C6 isolate. On the other hand sectoring was observed on colonies of C2, C4. C7 isolates. No difference of sensitivity between the sugar beet cultivars ( Nina 91 Monogerm and Nina 91 Tecnogerm ) were obteined against C6 isolate while the highest infection was occured on older plants kept in alternative dry and humid conditions under continious light after inoculation. Hyphae anastomosis was observed on medium during the extensive growth of hyphae wich formed by germination of conidia placed on cellophane discs on water agar. Later on it was also found that on certain points the growing hyphal produced stromata where conidia and conidiophores are developed. After inoculation the germination of conidia on leaves prior penetration and the intercellular growth of hyphae followed by their intracellular development was observed. Together with intracellular development necrotic lesions were begin to appear and in this stage stromata and then conidiophores and conidia are produced from them. The conidiophores and conidia protruded through stomata besides by breaking the euticola