Protein düzeyleri farklı karma yemlerin et tipi horozların döl verimine etkileri
  1. Tez No: 27807
  2. Yazar: MEHMET BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TULUĞ ÇAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
34 ÖZET Bu araştırma standart et tipi damızlık ebeveyn yemine oranla daha düşük düzeyde ham protein içeren et tipi damız lık horoz yeminin, horozların döl verimi üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Erbeyli incir Araştırma Enstitüsü kümesle rinde yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini adı geçen enstitüde geliştirilen 40. haftalık yaşda Erbro genotipi et tipi damızlık tavuk ve horozlar oluşturmuştur. Horozlar sperma özellikleri yönünden test edildikten sonra İstenilen Özellikte olanlar denemeye alınmıştır. Araştırma 40. haftalık yaşdan 64. haftalık yaşa kadar 24 hafta sür müştür. Deneme farklı protein içeriğine sahip yemlerle beslenen horozların bulunduğu 2 gurupdan oluşmuştur. Birinci gurupdaki horozlara % 12 ham protein, 2850 kcal/kg M. E, % 1 kalsiyum içeren et tipi damızlık horoz yemi, ikinci gurupdaki horozlara ise tavuklar için hazırlanan % 16 ham protein, 2850 kcal/kg M. E., % 3,5 kalsiyum içeren standart et tipi damızlık tavuk yeminden verilmiştir. Tavuk ve horozlara verilen günlük yem miktarı, kullanılan genotip için önerilen seviyede olmuştur. Deneme süresinde, her ayın son haftasında toplanan yumurta lardan elde edilen döllülük, çıkış gücü ve kuluçka randı manı sonuçları araştırma bulgularını oluşturmuştur. Bu çalışmada, farklı protein içeriğine sahip et tipi damızlık horoz yemlerinin, 40-64 haftalık yaş dönemindeki horozların döl verimi, çıkış gücü, kuluçka randımanı ile horozların canlı ağırlık değişimleri ve ayak tabanı rahat sızlıkları üzerine etkileri incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir ; 1- Tüm deneme dönemi boyunca % 12 ham prot. içeren yem le beslenen horozlardan elde edilen döllülük % 16 ham prot.35 içeren yemle beslenen horozlardan elde edilen döllülükten % 1.41 oranında daha yüksek bulunmuştur. Yem ham protein düzeyindeki farklılığın döllülük üzerine etkisi yem pro tein içeriği bakımından istatistik açıdan önemsiz bulunur ken (p > 0.05), her gurubun kendi içindeki dönemler itiba riyle önemli bulunmuştur (p < 0.05). 2- Bütün deneme süresinde % 12 ham protein içeren yemle beslenen horozlardan, % 16 ham protein içeren yemle beslenen horozlara oranla % 2.76 daha yüksek çıkış gücü elde edilmiştir. Yem ham protein düzeyindeki farklılığın çıkış gücü üzerine etkisi, yem protein içeriği bakımından istatistik açıdan önemli bulunurken (p < 0.05), her guru bun kendi içindeki dönemler itibariyle önemsiz bulunmuş tur (p > 0.05). 3- % 12 ham protein içeren yemle beslenen horozlardan, bütün deneme süresinde % 16 ham protein içeren yemle bes lenen horozlara oranla % 3.28 daha yüksek kuluçka randı manı elde edilmiştir. Yem ham protein düzeyindeki farklı lığın kuluçka randımanı üzerine etkisi, yem protein içeriği bakımından istatistik açıdan önemli bulunurken (p < 0.05), her gurubun kendi içindeki dönemler itibariyle önemsiz bulunmuştur (p > 0.05). 4- Et tipi damızlık horozlara % 16 ham protein içeren et tipi damızlık ebeveyn yemi yerine % 12 ham protein içeren et tipi damızlık horoz yemi verilmesinin, canlı ağırlık ve ayak tabanı sağlığı üzerine olumsuz bir etkisi görülmemiştir. Sonuç olarak, bu çalışma ile, et tipi damızlık horoz lara % 16 ham protein içeren standart et tipi damızlık ebeveyn yemi yerine %12 ham protein içeren et tipi damız lık horoz yemi verilmesi döllülük, çıkış yükü, kuluçka randımanı üzerine olumlu etki yaparken canlı ağırlık ve ayak tabanı sağlığı üzerine olumsuz etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY This search has been done to examine the effects of meat type cock feed which has less protein level than standard meat type parent feed upon the fertility of the cocks. The search has been carried out in the poultry houses of Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü. The animal material of the search consists of Erbro genotype of meat type hens and cocks aged 40 weeks of the above mentioned Instition. Firstly cocks have been tested about sperm-specialities and later choiced ones which have got desired specialities, have been taken into experiment. The search went on from 40 weeks to 64 weeks about 24 weeks. The experiment consisted of two different groups. Both had been fed by different feeds which had got different protein levels. To the first group, meat type parent cock feed consist of crude protein %12, M.E. kcal/kg 2850 and calcium %1 have been given and to the second group cocks standart meat type parent hen feed consist of % 16 crude protein, M.E. kcal/kg 2850, calcium %3.5 have been given. Daily feed levels, given to hens and cocks are normal for the used genotype. Throughout the experiment, results of fertility hatchobility and incubation rate which all were taken from the eqqs gathered at the last week of the month have formed the search findings. In this work, effects of meat type parent cock feeds which all have different protein levels, upon the fertility of cocks in the 40-64 weeked age period.37 hatchabi 1 ity, incubation rate, body weight changes of cocks and pad diseas have been examined. Findings of the search are as follows ; 1- Throughout the period of the search, fertility obtained from cocks which were fed by feed consist of crude, protein % 12 has been found % 1. 4 1 higher than fertility obtained from cocks which were fed by feed consists of crude protein %16. Effect of difference of feed crude protein level upon the fertility has been declared as important about the periods of each groupe (p < 0.05), but on the other side has been declared as unimportant statically about feed protein content (p > 0.05). 2- Throughout the entire experiment period, from the cocks which were fed by feed contained crude protein %12 was found % 2.76 higher from the point of hatchability in proportion to cocks which were fed by feed contained crude protein % 16. The effect of difference of feed protein level upon the hatchability, has been declared as important statistically about feed protein content (p < 0.05) but on the other hand it has been deelared as unimportant about own periods of each groupe (p >0.05). 3- Throughout the entire period of experiment, from the cocks which were fed by feed contained crude protein %12 has been taken a higher incubation rate about % 3.28 in proportion to cocks which were fed by feed contained crude protein % 16. The effect of difference of feed crude protein level upon the incubation rate has been declared as important statistically about feed protein content (p < 0.05), on the other hand it has been declared as unimportant about own periods of each groups (p > 0.05).38 4- To the meat type parent cocks, were given meat type' parent cocks feeds contained crude protein % 12 instead of meat type parent feed contained crude protein %16. But if hasn't be seen any negatif effects upon body weight and foot pad health. As a result, by this experiment, it has been understood that to the meat type parent cocks, has been given meat type parent cock feed contains crude protein % 12, instead of standart meat type parent feed contains crude protein %16 and that made a possitive effect upon fertility, hatchability, incubation rate and also hadn't made any negative effect upon alive weight and foot ped health.