Hamilelerin ev ve aileye ilişkin sorumluluklarını yerine getirmede karşılaştıkları sorunların araştırılması
Investigation of problems, confronted by women at a pregnancy period, related to carrying out house or family responsibilities
  1. Tez No: 278094
  2. Yazar: HASİBE AKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEDİME ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, kadınların hamilelik döneminde değişen duygu ve davranışlarını, ev işlerini kolaylaştırmak için kullandıkları ev aletlerini, ev işlerinde destek aldığı kişileri ve çalışan hamile kadınların işlerinde, evlerinde ne kadar zorlandıklarını saptamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma, Ankara ili Altındağ ilçesi Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Araştırma ve Eğitim Hastanesine 2008 yılı içerisinde başvuran 400 hamile üzerinde yapılmıştır. Araştırma verileri hazırlanan anket formlarına bağlı kalınarak, hamile kadınlarla yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda toplanmıştır.Araştırmaya katılan hamile kadınlar, yaş grubu olarak en çok (%42.0) 24-? yaş grubunda ve ± 26.3 yaş ortalamasındadırlar. Kadınlardan ilköğretim (%43.8) mezunu olanlar çoğunluktadır. Hamilelerden 2 yıl ve 2 yıldan daha az zamandır evli (%39.8) olanlardan, ilk hamilelikleri (%45.0) ve hamileliklerinin son trimesterende (%46.8) olanlar çoğunluktadır. Hamile kadınlar (n=400) arasında çalışanların (58) oranı yaklaşık %15 kadardır. Kadınların ailelerinin yarıya yakını (%40.3) 601-1000TL arasında ve ortalama ± 1105.8TL aylık aile gelirine sahiptir.Araştırma sonucuna göre; kadınların hamileliklerinin ilk trimesterende aşırı bulantı ve kusmaları, II.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to detect the change of feelings and behaviors during pregnancy period of women, home appliances that ease housework, range of household assistance and how hard the house and profession labor is for working pregnant women. The research was carried upon pregnant women who applied for Zekai Tahir Burak Research and Education Health Hospital, located in Altindag district, Ankara. Research sample constitutes from 400 women who applied to the hospital during 2008 period. The research data is collected both from questionnaires and face-to-face conversations with pregnant women.Pregnant women participated in the research are mostly of 24-? age group and ± 26.3 (42.0%) age group as average age, 43.8% of women are elementary school graduates, 39.8% of women who have been married for 2 years or less than 2 years, 45.0% of women who have their first pregnancy and who are in their last pregnancy trimester (46.8%) are in a majority. Among the participated pregnant women (n=400), 58 women work in a job, which is approximately 15% of all women.