Bedensel engellilerin turizm sektöründen beklentilerinin tespit edilmesine yönelik bir araştırma
A survey to establish the expects of disabled people for tourism industry
  1. Tez No: 278100
  2. Yazar: SEMİH ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Engelli, uzun vadeli olarak fiziksel, zihinsel veya sağlık sorunları nedeniyle aktivitesinin çeşidi veya miktarı ile ilgili sınırları bulunan kişidir. Dünyanın en büyük azınlığı olarak adlandırılan engelli nüfusu 600 milyonu aşmaktadır. Ülkemizde ise 8,5 milyondan fazla engelli bulunduğu bilinmektedir. Avrupa'daki engellilerin turizm harcamalarının 80 milyar avro olduğu, ABD'deki engellilerin alım gücünün 175 milyar dolara ulaştığı düşünüldüğünde günümüzde turizm endüstrisinde engelliler pazarının ne denli önemli bir konuma geldiği anlaşılmaktadır.Bu çalışmada bedensel engellilerin turizme sektörüne dair algılarını ve beklentilerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bunun için toplam 415 bedensel engelliye internet üzerinden ve anketör aracılığıyla anket uygulanmıştır. Çalışmada, kullanılan ölçeklerin, genel geçerlik ve güvenirliğine ilişkin gereken analizler gerçekleştirilmiş olup, 7 Şubat - 25 Şubat 2010 tarihleri arasında örneklem gruba uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, ?yüzde?, ?frekans?, ilişkili ölçümler için ?t-testi?, ?tek faktörlü varyans (Anova) analizi? ve çoklu karşılaştırmalar için ?Tukey?, analizleri kullanılmıştır.Araştırmaya ilişkin geliştirilen hipotezlerin testine yönelik gerçekleştirilen analizler sonucunda, bedensel engellilerin turizm hareketlerine katılım sıklıklarıyla konaklama işletmeleri tarafından sunulan hizmetlere ilişkin algıları arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya konulmuştur. Araştırma bulgularının sonucunda, bedensel engellilerin turizm hareketlerine katılımının sağlanabilmesi için, seyahat acentaları, konaklama işletmeleri ve turistik bölgelerde engellilere yönelik sunulan hizmetlere ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Disability can be defined as, a physical or mental impairment which has a substantial and long term adverse effecet on your ability to carry out normal day to day activities. Disabled people population is more than 600 million in the world. In Turkey, the disabled population is approximately 8.5 million. Due to growth of disabled people tourism expenditure in Europe as 80 billion euro and America as 175 billion dollar, people with disabilities become an important developing market in the world tourism industry.In this study, the aim is to explore the perception and expection of disabled people for tourism industry. To serve this purpose, a online questionnaire survey and assessors were conducted for 415 disabled people in Turkey. The validity and reliability studies of the scale were implemented; following this the questionnaire was applied between February 7 and February 25 to the sample population. Data obtained were analyzed through ?frequency?, percentage?, ?t-test for correlation measurements?, ?one-factor variance (ANOVA) analysis? and Tukey test? analyses.The results of the analyses of the hypotheses of the study suggest that there have a significant effect on frequency of travelling and services provided by hotel establishments. As a result of the findings of the study, given a number of recommendations related to travel agencies, hotel establishments and tourism destinations about how to improve the conditions in the Turkish tourism industry for physically disabled market.