Ortaöğret?m kurumları programlarında yer alan grafik tasarım dersler?nde öğretim yöntem ve teknikleri ile araç-gereç kullanımının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi(Ankara ili örneği)
A teacher-based study on the educational methodologies and techniques and on the use of equipment in the graphic design courses in vocational high schools (exemplified in Ankara)
  1. Tez No: 278103
  2. Yazar: DİLEK OĞUZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Araştırmada, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Meslek Liseleri ve Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Grafik Tasarım Derslerinde öğretim yöntem ve teknikleri ile araç-gereç kullanımının öğretmen görüşlerine göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu inceleme sırasında adı geçen okullardaki öğretmenlerin görüşlerine başvurulmuştur.Araştırmanın çalışma evrenini Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, Ankara'da bulunan Liselerde Grafik Bölümü Grafik Tasarım Derslerinde görevli öğretmenler oluşturmaktadır. Buna göre, araştırma kapsamında yer alan ilgili tüm öğretmenlere ulaşmak hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında 17 meslek lisesi ve 1 güzel sanatlar lisesi olmak üzere toplam 18 okulda uygulama yapılmıştır. Bu okullarda görevli öğretmenlerden 63'ü araştırmaya katılmıştır. Araştırmada Liselerde okutulan Grafik Tasarım Derslerinde uygulanan öğretim yöntem ve tekniklerini ve araç-gereç kullanımı açısından durumunun öğretmen görüşlerine göre incelenmesi amacıyla geliştirilen anket yoluyla tarama modeli kullanılmıştır.Ara?tırma sonucunda;1. Öğretmenlerin, Grafik Tasarımı derslerinde kullandıkları öğretim yöntem ve tekniklerinde kullanma sıklığına ilişkin olarak, en fazla kullanılan yöntem ya da tekniğin örnekler gösterme olduğu görülmektedir, bunu sırasıyla anlatım, soru-cevap yöntemleri izlemiştir. Öğretmenlerin en az kullandığı yöntem ya da teknikler ise gezi-gözlem, dramatizasyon ve tartışma olmuştur. Bu da öğretmenlerin genellikle geleneksel öğretim yöntem ve tekniklerini kullanma eğiliminde olduklarını göstermektedir.2. Öğretmenlerin, öğretim yöntem ve tekniklerin seçiminde en önemli unsurun yaratıcılığa uygunluk olduğu görülmektedir.3. Bilgisayarın grafik tasarımı konusunda sağladığı katkıların öğrencilere tanıtılmasının önemli olduğu ifade edilmiştir.4. Araç-gereç maliyetlerinin yüksek olması, okulda araç-gereç bulunmaması ya da imkânların yetersizliği, araç-gereç kullanımını etkileyen en önemli nedenler olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on graphic design and its education. The methods applied by teachers in the graphic design courses in Vocational High Schools and in High schools for Fine Arts are evaluated within the coverage of this study. Throughout the study, the teachers working in the concerned schools are required to contribute to the study with their personal opinions on the subject.The target group of the study consists of the teachers who give graphic design courses in Vocational High Schools in Ankara. The aim of the study is to reach all the related teachers in the field. The practice of the study has been carried out in 18 schools ? 17 of which are Vocational High Schoolsand one of which is a High School for Fine Arts. 63 teachers from these schools have taken part in the study. For the study, a questionnaire is used to determine and examine the methods, techniques and the use of the equipments in the graphic design courses in order to evaluate the current situation in these schools from the teachers? points of view.The results of the study indicate that;1. The most widely used method and technique in the graphic design courses by the teachers are showing samples which is followed by lecturing and question-answer. The least used methods and techniques by the teachers are observation-on-site,dramatization and discussion, which shows that teachers still tend to use traditional methods and techniques.2. The most important criteria for the teachers while choosing their educational methodologies has been determined to be the appropriateness to creativity.3. It is of utmost importance to acquaint students with the uses of computer technologies in the field of graphic design.4. The basic reasons for the insufficent use of technical equipment are the high costs of the equipment, the lack of technical equipment in the schools or the limited financial sources.