The impact of raising awareness about reasoning fallacies on the development of critical reading
Muhakeme yanlışları hakkında farkındalık yaratmanın eleştirel okuma gelişimi üzerine etkisi
  1. Tez No: 278105
  2. Yazar: MEHMET BARDAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji sayesinde hayatımızın neredeyse her anında argümanlarla kuşatılmış durumdayız. Reklam şirketleri, satış elemanları ve politikacılar bazı argümanları sanki gerçekmiş gibi sunarak bizleri ikna etmeye çalışmaktadırlar. Bizleri ikna edebilmek için sözcüklerle oynamayı ve duygulara hitap eden söylemleri kullanmayı ve aynı zamanda muhakeme hatalarını da kullanmayı çok iyi bilmektedirler. Hatiplerin ve yazarların gerçek niyetlerini ortaya çıkarabilmek için gözümüzü açık tutmalı ve sorgulayıcı bir düşünce tarzı geliştirmeliyiz.Bu çalışmanın amacı muhakeme yanlışları hakkında farkındalık yaratmanın Gazi Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenliği Anabilim Dalı birinci sınıf öğrencilerinin eleştirel okuma becerileri üzerine etkisini incelemektir. Bu etki, çalışmada kullanılan her bir muhakeme yanlışı için 7 tane soru içeren, 56 soruluk muhakeme yanlışları testi ile değerlendirilmiştir. Literatürde, 14 ile 191 arasında değişen birçok muhakeme yanlışı olmasına rağmen bunların hepsi çalışmaya dahil edilmemiş, sadece testte geçen ve sık karşılaşılanlar tercih edilmiştir. Bunların yanı sıra, literatür çalışması esnasında bazı sık karşılaşılan muhakeme yanlışları da belirlenerek literatür taraması bölümüne dahil edilmiştir. Bu çalışma, argümanları ve tartışma yazılarını sorgulama üzerine eğitim alan öğrencilerle geleneksel okuma sınıflarında normal müfredatı takip eden öğrencilerin muhakeme yanlışları hakkındaki farkındalıklarını karşılaştırmaktadır.Veri toplama aracı olarak ön-test ve son-test kullanılan gerçek deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız değişkenler t-testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi ve Mann-Whitney U-testi ile analiz edilmiştir. Deney grubu 27, kontrol grubu ise 24 öğrenciden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, with the fast growing technology, we are surrounded with arguments in almost every moment of our lives. The advertising companies, salesmen, and politicians etc. try to persuade us by exposing some arguments as facts. They know how to play with semantics and how to use emotive language, and also they know how to use these fallacies to persuade us. To unearth the real intention of the speakers or writers, we should be alert and develop a questioning mind.The aim of this study was to explore the impact of raising awareness about reasoning fallacies on the development of critical reading skills of the first year students in the ELT department, Gazi Faculty of Education. It was evaluated via a 56-question reasoning fallacies test confining seven questions to each fallacy studied in this research. Although there are numerous kinds of fallacies, between 14 and 191 to be more precise, the common ones were chosen in accordance with the reasoning fallacies test for practical reasons. In addition to this, during the literature review, some other common fallacies were determined and included in this dissertation. This study compared the students trained explicitly about questioning the arguments and argumentative texts on the one side and the students in the ordinary reading classes following the regular syllabus in terms of awareness about reasoning fallacies.A true experimental design was used to collect data through pre- and post-tests. The collected data were analyzed by using independent samples t-test, Wilcoxon signed-ranks test and Mann-Whitney U-test. The experimental group consisted of 27 students and the control group consisted of 24 students.