İlköğretim 5. sınıf Türkçe ders kitabı resimlemelerinin biçim ve içerik açısından 11 yaş grubuna uygunluğu ve aynı yaş grubu öğrencilerin yaptığı resimlemelerle karşılaştırılması
Assessing the suitability of the illustrations of 5th grade Turkish text books for the 11 year old students in view of their forms and contents and comparing them with the drawings made by the same age group students
- Tez No: 278112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen ilköğretim Türkçe ders kitaplarındaki (11 yaş grubu) resimlemeler açısından, çocukların yaş grubuna uygun olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması başta ilköğretimde çalışan öğretmenler olmak üzere ders kitabı seçme ve değerlendirme görevini üstlenecek öğretmenlere örnek oluşturacağı düşünülmektedir.Örneklemi oluşturan Türkçe Ders Kitabı'nda kullanılan resimlemelerden 10 tanesi şans yolu ile seçilerek, her bir görselin metinle ilişkisi ve plastik problemleri incelenmiştir. Kitapta bulunan parçaların resimlemelerine karşılık olarak, Ankara 4, Çankırı 1, Afyon 2, Erzurum 1, Ağrı 1 ve Van 1 olmak üzere 6 ilde, 10 farklı ilköğretim okulunda çocukların her bir parçayı okuyarak yaptığı resimlerler karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yaptırılan resimlemeler uzmanlar eşliğinde seçilerek 50 adet resimleme, değerlendirmeye alınarak, kitaptaki mevcut resimlemelerle, plastik ve anlatımsal olarak karşılaştırılmıştır.Ders kitabı resimlemeleri belirli estetik kaygılar dikkate alınarak çocukların zihinsel ve resimsel gelişim düzeylerine uygun olarak hazırlanmalıdır. Araştırmada incelenen Türkçe 5. sınıf ders kitabında baskı kalitesinin çok düşük olduğu ve resimlemelerle fotoğrafların bir arada kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca figürlerdeki anatomik bozukluklar çocukların sanatsal gelişimlerinde olumsuzluklara neden olacak boyuttadır. Çocukların yaptığı resimlerde görmüş olduğumuz duyarlılık, hassasiyet, samimiyet, renk ve kompozisyon başarısının kullanılan resimlemelerden daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether the illustration in the Turkish Elementary School Textbooks (age 11 group) which were approved by the Ministry of Education and Training Committee are appropriate for children at the relevant age group or not. This thesis is intended to provide guidance for teachers who are evaluating textbooks for adoption into a curriculum.Ten illustrations were randomly selected from Turkish Textbooks. Each illustration was assessed in context of its relationship with the text. Students from 10 different schools in 6 different cities (Ankara 4, Çankırı 1, Afyon 2, Erzurum 1, Ağrı 1 and Van 1) were asked to draw pictures describing each text they read. 55 drawings were chosen by the experts and were compared with the pictures in the books.The illustrations in the textbooks should be prepared in line with the mental development levels and drawing skills of children taking their aesthetics into consideration. In the research which was carried out for the 5th grade Turkish Textbooks it was found out that the quality of painting is very low and that photos are used together with the illustrations. Besides, the anatomic defects of figures will cause adverse effects on artistic development of children. It has been seen the sensitivity, sincerity, the harmony between the colours and the composition in the pictures drawn by children have been expressed more successfully than in the illustrations used in the textbooks.