Fen laboratuvar etkinliklerinde argümantasyon tabanlı bilim öğrenme-ATBÖ yaklaşımının kullanımı
Implementing the science writing heuristic (SWH) approach in science laboratory activities
- Tez No: 278113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİKE ÖZER KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, ?Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ)? Yaklaşımını Bitki Fizyolojisi Laboratuvarı dersinde uygulayarak, bu yöntemin öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada ayrıca öğrencilerin ATBÖ yaklaşımı ile ilgili görüşleri incelenmiştir. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma metot kullanılmıştır. Ön test-son test kontrol gruplu deneysel modelin kullanıldığı bu çalışma, Ankara'da bulunan bir üniversitede öğrenim gören biyoloji öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir.Kontrol grubunda laboratuvar dersleri geleneksel yöntemle işlenirken, deney grubunda ATBÖ yaklaşımı kullanılmıştır. Çalışmanın başlangıcında öğrencilerin ön bilgilerini ölçebilmek için bir ön test uygulanmıştır. Deney ve kontrol grupları yansız atama ile oluşturulmuştur. Her iki grupta da deney öncesi ve deney sonrası ölçmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonunda deney grubuna ATBÖ etkinlik değerlendirme ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca, deney grubu öğrencilerinin ATBÖ yaklaşımına dayalı laboratuvar uygulamaları hakkındaki görüşlerini ortaya koymak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır.Uygulama sonuçları deney grubunun ön test ve son test sonuçları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılığın bulunduğunu, ATBÖ yaklaşımının öğrenci başarısını olumlu etkilediğini ortaya koymuştur. Çalışmaya katılan öğretmen adaylarının çoğu ATBÖ yaklaşımına dayalı uygulamaların konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu ve derse daha aktif katılmalarını sağladığını belirtmişlerdir. Katılımcılar bu yaklaşımın bilimsel süreç becerilerinin gelişmesinde etkili olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilere uygulanan etkinlik değerlendirme ölçeği ve yapılan görüşmelerden elde edilen veriler öğretmen adaylarının ATBÖ yaklaşımına karşı genel olarak olumlu bir tutum sergilediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to implement SWH approach on the plant physiology laboratory course, and to research the impact of the SWH approach on the students' academic achievements. Also, the students' opinions about the approach were investigated. In this research, a mixed method, employing qualitative and quantitative research methods together, was used. A pre-test/ post-test control group design was used and the study was conducted with the biology teacher candidates at a university in Ankara.While laboratory courses for the control group were being processed with traditional approach, SWH approach was used for the experimental group. At the beginning of the study, the achievement test as a pre-test was applied to measure students' preknowledge. Experimental and control groups were randomly assigned. For both groups, some measurements were made before and after the experiment. At the end of the study, the SWH Activity Assessment Scale was applied to the experiment group. In addition, semi-structured interviews were conducted to elicit the experimental group students? views about the laboratory applications based SWH approaches.Implementation results show that pre-test and post-test scores of the experimental group were statistically different and the SWH approach has a positive impact on student achievement. Most of the teacher candidates participated the study mentioned that the laboratory activities based on SWH approaches helped them better understanding and prompted them to attend class more active. Participants also stated that this approach was effective in the development of scientific process skills. Results gathered from the Activity Assessment Scale applied to students and interviews with them demonstrated that teacher candidates have positive attitudes to the SWH approach in general.