Sınıf rehber öğretmenleri ve okul psikolojik danışmanlarının yönetmelikteki rehberlik hizmetleri ile ilgili görevleri kabul durumlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
According to the some variable investigation, school classroom guide teachers' and school psychological counsellors' level of accepting duties related to guidence services in the regulation
- Tez No: 278127
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, resmi ilköğretim okullarında görevli sınıf rehber öğretmenleri ve okul psikolojik danışmanlarının, okul rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri yönetmeliğinde kendilerine atfedilen görevleri kabul durumlarının, sınıf rehber öğretmenleri ve okul psikolojik danışmanlarının cinsiyetine, kıdem yılına ve rehberlik hizmetleriyle ilgili hizmetiçi eğitim alma durumuna ve sınıf rehber öğretmenlerin yetenek alanına, rehberlik hizmetlerini öğrenciler için yararlı bir hizmet olarak görme ve öğretmenlik eğitiminde rehberlik dersi alma durumlarına göre değişip değişmediğini incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma, 2009 ? 2010 eğitim öğretim yılında, Konya İlinin Cihanbeyli, Kulu, Meram ve Selçuklu İlçelerinin, resmi ilköğretim okullarında görevli 574 sınıf rehber ve 142 okul psikolojik danışmanı üzerinde yapılmıştır. Araştırmada sınıf rehber öğretmenleri ve Okul Psikolojik Danışmanları için, M.E.B. rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri yönetmeliğindeki görevleri kabul durumları hakkında bilgi toplamak amacıyla; iki farklı ?görev kabul durumu? ölçeği geliştirilmiştir. Verilerin analizinde, t-testi ve F testi kullanılmıştır.Sınıf rehber öğretmenlerinin rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri yönetmeliğinde kendilerine atfedilen görevleri kabul durumları, yetenek alanına, cinsiyete ve kıdem yılına göre değişmemektedir. Ancak, rehberlik hizmetlerini öğrenciler için yararlı bir hizmet olarak görüp görmeme durumu, rehberlik hizmetlerini yararlı görenlerin lehine; rehberlik hizmetleriyle ilgili hizmetiçi eğitim alıp almama durumu da hizmetiçi eğitim alanların lehine değişmektedir.Okul psikolojik danışmanlarının rehberlik ve psikolojik danışmanlık hizmetleri yönetmeliğinde kendilerine atfedilen görevleri kabul durumları, cinsiyete, kıdem yılına ve rehberlik hizmetleriyle ilgili hizmetiçi eğitim alma durumlarına göre değişmemektedir.Araştırmada elde edilen tüm bu bulgular bilimsel kaynaklar ışığında yorumlanarak tartışılmış ve bazı öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims at determining if or not primary school classroom guidance teachers? and school psychological counselors? level of accepting duties related to school guidance and psychological counseling services in the regulation changes according to classroom guide teachers? and school counselors? sex, how many years they have been in duty, education level and the situation whether or not they have received an in-service training and also according to the ability area of classroom guide teachers, the preference whether or not they regard guidance services as beneficial for students and whether or not they have taken courses such as guidance.The research has been implemented in the 2009-2010 academic year upon 574 classroom guide teachers and 142 school counselors who are working in primary schools in Cihanbeyli, Kulu, Meram and Selçuklu, Konya. In this research, in order to get data, for classroom guide teachers and school counselors, a kind of two different duty acceptance measures has been formed taking into consideration the duties in the regulation of guidance and psychological counseling services. Were used in data analyzing, t-test and F test were utilized.Classroom guide teachers? level of accepting duties related to school guidance and psychological counseling in the regulation does not change according to classroom guidance teachers? ability area, sex and how many years they have been in duty. However, the preference whether or not they have regards guidance services as beneficial for students develops in favor of the ones who regard it as beneficial, and the situation whether or not they have received an in-service training improves in favor of the ones who receive in-service training.School psychological counselors? level of accepting duties related to school guidance and psychological counseling services in the regulation does not differ according to the sex of school counselors, how many they have as been in duty and the situation whether or not they have received an in-service training.All these findings are interpreted and chewed over in accordance with light of resource of science and some suggestions are made.