Elektronik ticarette bankaların karşılaştıkları sorunlar ve bir uygulama
The problems banks confront in e-commerce and a study
  1. Tez No: 278144
  2. Yazar: TUBA ESRA KEKLİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yüzyılda teknolojinin gelişmesi ticarete yansımış ve tüm telekomünikasyon ağları ile ticaret yapılmaya başlanmıştır. Ticaretin telekomünikasyon ağları ile yapılması elektronik ticaret kavramı olarak tanımlanmıştır.Bu araştırmanın amacı, geleneksel ticaret anlayışının teknoloji ile elektronikleşmesi sonucu ortaya çıkan elektronik ticarette, önemli role sahip olan bankaların karşılaştığı sorunları belirlemektir.Bu araştırmada, veri toplama tekniği olarak konuyla alakalı literatür taraması yapılmış ve anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırma, Ankara ili Kızılay semtinde elektronik ticaret uygulamalarında ödeme aracılık işlemlerini gerçekleştiren 12 farklı bankanın şube çalışanları ile yürütülmüştür.Bulgular, elektronik ticarette gelişen teknoloji maliyetinin yüksek olması nedeniyle dış kaynak kullanılmasının bankalara denetim kısıtlaması yaşattığını göstermektedir. Ayrıca elektronik ticarette yaşanan sahtecilik olaylarının banka itibarını zedelediği düşüncesinde yoğunlaşılmaktadır. Bu bulgular ışığında ülke ekonomisinde önemli etkiye sahip olan bankaların e-ticarette yaşadığı sorunların belirlenmesinin ilgili kitleye yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last century, technological improvements affected commerce and commerce has started to be made through all telecommunication networks.Commerce made through telecommunication networks is called electronic commerce (e-commerce). Banking system by which payments about e-commerce are made is called electronic banking.Main aim of this research is to determine the problems faced by banks playing an important role in electronic commerce arising from the transformation of understanding of traditional commerce via electronical inventions.In this research literature scan is realized and survey method is implemented as data collection technique. Research is run by subsidiary workers of 12 different banks realizing payment intermediation transactions of electronic commerce applications in Kızılay providence of Ankara city.Findings show that because of high costs arising from developing technology, banks use outsourcing and thus they are constrained for the use of audit. Moreover, it is thought that fraud experiencing in electronic commerce harms reputation of banks. In the lights of these findings, determination of the problems that banks experiencing in e-commerce is thought to be beneficial to related parties.