Zihinsel engelli çocuklara kavram öğretiminde müziğin kullanımına ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's opinions about the use of music for teaching concepts to mentally retarded children
  1. Tez No: 278184
  2. Yazar: PINAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ALBUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı, ?Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri? ile ?İş Okulları?nda görev yapmakta olan öğretmenlerin, kavram öğretiminde müziğin kullanımına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Öğretmen görüşleri, ayrı ayrı okul türleri bazında değerlendirilmiş, ayrıca Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi ile İş Okulları'nda görev yapan öğretmenlerin görüşleri arasındaki ilişkisel durum da incelenmiştir. Araştırma, temel alan araştırmasına dayalı betimsel bir çalışma olup; genel tarama modellerinden tekil tarama modelini içermektedir. Nitel veriler ilgili literatürün taranması ile, nicel veriler ise, yarı yapılandırılmış bireysel görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Bu amaçla, araştırmacı tarafından geliştirilen görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler istatistiksel olarak çözümlenmiş ve bulgular tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri'nde görev yapan öğretmenlerin, kavram öğretiminde müziği kullanma konusunda kendilerini oldukça yeterli gördükleri, ancak İş Okulları'nda görev yapan öğretmenlerin, kendilerini gerektiği kadar yeterli bulmadıkları ortaya çıkmıştır. Ayrıca Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezleri'nde çalışan öğretmenlerin, kavram öğretiminde müziksel etkinliklere daha çok yer verdikleri de anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine what the opinions of teachers? working at the schools for mentally retarded children was about the use of music for teaching concepts. Teachers? opinions were put by two kinds of schools for severely handicapped children at preschool and primary school levels and for moderately handicappeds who finished primary school younger than 21 years old. And the relation between two school types by the opinions were investigated. The research was a descriptive study based on the main field research and qualitative findings obtained through scanning sources and the quantitative findings were obtained from semi ? constructed individual interviews. Interview form created by investigator was applied to teachers. Quantitative findings were analyzed statisticly and findings tables were explained. The results showed that, teachers at schools for severely handicapped children felt themselves enough to use musical activities for teaching concepts, and they use musical activities for teaching concepts more than others.