İlköğretim okullarında görev yapan yönetici ve bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerinin mevcut BTÖ uygulamasına ilişkin görüşleri(Karabük ili örneği)
Opinions of managers and information technology formative teachers working in primary schools towards present application of BTÖ(Karabük city example )
  1. Tez No: 278196
  2. Yazar: SONER DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı; ilköğretim okullarında görev yapan Yönetici ve Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin mevcut BTÖ uygulamasına yönelik görüşlerini belirlemektir.Araştırma tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, Karabük il ve ilçelerine bağlı 70 ilköğretim okulunda görev yapan 140 yönetici ve 38 Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni oluşturmaktadır.Veri toplama aracı olarak, 41 maddeden oluşan bir anket uygulanmıştır. Anketimizin güvenirlik katsayısı 0.967 olarak belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS(Statical Packages for the Social Sciences) programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistik yöntemlerinden aritmetik ortalama ( ), standart sapma (s), yüzde (%), frekans (f) işlemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda;?BT Sınıflarının eğitimde daha etkili kullanılabilmesi için BT Öğretmenlerine kesinlikle ihtiyaç olduğu,?Okul Müdürlüklerine BTÖ norm kadrosunun verilmesi gerekliliği,?BTÖ olabilmek için mutlaka bilişim teknolojileri öğretmenliğinden mezun olmanın gerekli olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of 140 managers and 38 information technology formative teachers working in the primary schools.The universe of research is formed by 140 managers and 38 information technology formative teachers working 70 primary schools connected to center and other districts of Karabük city.By means of collecting datum, a questionnaire forming about 41 items was applied. Our questionnaire?s reliability factor was determined as 0.967. The datum obtained from the research was analysed with the help of SPSS(Statical Packages for the Social Sciences). Arithmetic means ( ), standard deviations (s), percentages (%), and frequencies (f) were calculated to analyze the data. At the end of research;.?It appeared that BT Teachers are essential to use BT classes in a best way.?It appeared that it is essential to be given BTÖ norm permanent staff to school directorships.?It appeared that it isn?t essential to graduate from institution of information technology teachers necessarily.