Ankara Üniversitesi Rektörlük Kampüsü bitkisel tasarımında dekoratif amaçlı kullanılan ağaç ve çalıların saptanması üzerine bir araştırma
A research on the determination of plant design of trees and shrubs as used for decorative purpose in Rectorate Campus of Ankara University
  1. Tez No: 278200
  2. Yazar: ESRA ÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVER COŞKUN, PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Sanayileşme sürecindeki kentleşme olgusunda, insanoğlunun doğa ile arasındaki mesafenin açılması, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkiler yaratmıştır. Bu noktada devreye giren bitkisel tasarım ve çevresel düzenleme yöntemleri, açık-yeşil alanları tekrar insanların yaşam alanlarına getirerek, doğaya olan özlemlerini gidermeyi amaçlamaktadır.Bu çalışmanın amacı, Ankara Üniversitesi Rektörlük Kampüsü'nde bulunan ağaç ve çalıların bitkisel tasarımında kullanılan metodlar, yetişme ve gelişme koşulları, karşılaşılan zorluklar ve sorunların çözülmesine yönelik önerilere yer verilmesidir.Bu araştırma; 5 ana bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde araştırmanın kapsamı, II. Bölümde araştırma konusu ile ilgili araştırmalar, III. Bölümde yöntemi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. IV. Bölümde araştırmanın kavramsal çerçevesi, bilgi formları, bulgular ve yorum konularına yer verilmiş, V. Bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır.Ankara Üniversitesi Rektörlük Kampüsü'nün bitkisel tasarımında kullanılan ağaç ve çalıların estetik ve fonksiyonel özellikleri dikkate alınarak amaca uygun olarak seçilen bitki türlerinin ekolojik istekleri araştırılmıştır.Ankara Üniversite Rektörlük Kampüsü'nde bulunan uzun yıllardır aynı mesaiyi paylaşan öğretim görevlilerine, rektörlük çalışanlarına ve öğrencilere yöneltilen sorular çerçevesinde, kampüsteki bitkisel tasarımın estetik, fonksiyonel ve dekoratif özellikleri bakımından insanlar üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri hakkında anket uygulanmıştır. Araştırma, kampüste bulunan ağaçlar ve çalılarla sınırlıdır. Kampüste bulunan bitki türlerinden 52 adeti araştırma kapsamına alınmıştır.Ankara Üniversitesi Rektörlük Kampüsü bitkisel tasarımında dekoratif amaçlı kullanılan ağaç ve çalıların kampüs içerisinde mevsimine göre, insanlara farklı duygular yaşatması dikkate alındığında, kampüs bitkisel tasarımının başarılı bir şekilde yapılmış olduğu görülmektedir. Gerek kamusal gerek özel, böyle alanların hergün büyüyen kentin bazı yerlerine serpiştirilmesi, kentsel yaşamın tekdüzeliğini ortadan kaldıracaktır.
Özet (Çeviri)
The industrialization process of urbanization in patients with human nature, the distance between the opening has created social and psychological impact. At this point, entering the circuit design and environmental regulations herbal methods of open-green space to living space by bringing people back to nature is intended to eliminate the aspiration.The purpose of this study is to investigate the cultivation and growth of the trees and shrubs at Ankara University Rectorate Campus, training and development conditions, to solve problems encountered difficulties and suggestions are given to the place.This research is composed of 5 main chapters. Chapter I. is about scope of the research and Chapter II. is about research topics related to research, Chapter III. methods related to the information given in, Chapter IV. conceptual framework of research, information forms, to issue findings and comments given in, Chapter V. results and recommendations are included.In these aims, Ankara University Rectorate Campus trees and shrubs used in plantingl design features, taking into consideration the aesthetic and functional purposes in accordance with the ecological aspects of the selected plant species were investigated.Ankara University Rectorate Campus for many years that share the same shift of the faculty, rectors, employees and students are directed to the questions within the framework of the planting design of the campus aesthetic, functional and decorative features in terms of human impact on the psychological and sociological survey was performed about. The research is limited to trees and shrubs in campus. Research on campus with 52 variety of plant species have been covered.Ankara University Rectorate Campus planting designs used in decorative trees and shrubs to the campuses in the season, according to people having different feelings given the campus of the plant design has been successful as can be seen. Require public and private, such growing areas of the city every day to be sprinkled in some places, will eliminate the monotony of urban life.