2000-2008 yılları arasındaki Talim ve Terbiye Kurulu kararlarının değerlendirilmesi
Making assessment of the decisions Taken by Board of Education between 2000 and 2008
- Tez No: 278214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmanın amacı, Talim ve Terbiye Kurulu (TTK)' nun 2000 - 2008 yıllarını kapsayan dönemde aldığı kararların nicel ve nitel incelemesini yapmaktır.Türk Milli Eğitim Sisteminin öğretim programlarını, ders kitaplarını ve bütün eğitim ? öğretim araçlarını belirleyen, yönlendiren ve Türk toplumunun ihtiyaçları doğrultusunda gelecek kuşakların yetişmesi ve eğitilmesi için temel hedef ve kararları tespit eden Talim ve Terbiye Kurulu' nun 2000 - 2008 yılları arasındaki kararları, belgesel tarama tekniği ile ele alıp incelenmiş, elde edilen veriler bir sistem içinde bütünleştirilerek, genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Ayrıca bu amaca bağlı olarak incelenen Talim ve Terbiye Kurulu Kararları' nın eğitim uygulamalarına yansımaları da incelenmiştir.Bu araştırma, Talim ve Terbiye Kurulunun ' nın 2000 - 2008 yılları arasındaki almış olduğu Yönetmelik, Eğitim Programları, Ders Kitapları, Ders Dağıtım Çizelgesi ve Şûra kararlarıyla sınırlı tutulmuştur.TTK' nın 2000 - 2008 yılları arasında alınan kararların büyük çoğunluğunu ders kitaplarıyla ilgili kararların oluşturduğu görülmektedir. 2000 - 2008 yılları arasındaki kararların %69' u Ders Kitabı, %13' ü Eğitim Programları, %8' i Yönetmelik, , %7.8' i Ders Dağıtım Çizelgesi, %2' si çeşitli konular, %0.2' si ise Eğitim Şûralarıyla ilgili düzenlemelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to assess the decisions taken by board of education between 2000 and 2008 year period covering both quantitative and qualitative review of the decisions taken.Turkish National Education System principles and policies, teaching programs, textbooks, and all education - teaching tools in determining, directing and the Turkish community to meet the needs of future generations to grow and be trained and the basic objective of decisions which detects and Dressage Training Board 's 2000 to 2008 years between decisions, deal with the documentary screening technique has been examined, all the data obtained in a system enabling a general assessment was made. In Addition practices are examined depennding on the purpose of reviewing the decision of the Training and Dressage Committee?s reflections on education.This research is limited with council decisions, Course Schedule,Textbooks,Training programs,and regulations taken by Dressage Training Board between 2000 and 2008 years.It seems that the decisions TTK has taken between 2000 ? 2008 is made up of lesson books. 69% of decisions is composed of Textbook,% 13 of them is Training Programs,% 8 of them is composed of Regulation,7.8% of them is composed of Courses Schedule , 2% of them is composed of various issues and %0.2 of them is composed of regulations related to Education Council.