Bankalarda işe alım süreci: Kamu bankaları ve özel bankalarda bir uygulama
Recruitment process in banks: An application on public and private sector banks
- Tez No: 278213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma genel olarak işe alım süreci ve bu sürecin nasıl uygulandığı konusunda bilgi vermektedir.Rekabetin arttığı ve teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde yaşandığı günümüzde, işletmeler ayakta kalabilmek için değişim geçirmek zorundadırlar. Özellikle, çalışanlarla ilişkileri düzenleyen insan kaynakları yönetimi, üzerinde durulması gereken bir birim olmuştur.İnsan kaynakları yönetiminin ilk fonksiyonu olan işe alma, çalışanların sirkülasyonunu belirlediği için işletmelerin devamlılığını sağlayan fonksiyon olarak adlandırılabilir. Kuruma ve işe uygun insan kaynağına ulaşmak için seçme fonksiyonunun etkili bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun için işe alım alanındaki tüm yenilikler ve gelişmeler yakından takip edilmelidir.Bu çalışmanın amacı, işe almanın tüm inceliklerini tartışmak, ayrıca bankacılık sektörünü ve bu sektördeki işe alma uygulamalarını anlatmak ve öneriler geliştirmektir.Çalışma birinci bölümünde insan kaynakları yönetiminin tanımı, amacı ve gelişimi konusu ele alınmış, ayrıca işe alımın insan kaynakları birimleri ile ilişkisi konularındaki kavramsal çerçeve oluşturulmuştur.İkinci bölümde işe alım sürecinin önemi, işe alım süreçleri ve işe alım süreçlerinin aşamaları konuları işlenmiştir.Üçüncü bölümde ise kamu ve özel bankalarda işe alım süreçleriyle ilgili uygulanan anket çalışmasına ve aralarındaki farklılıklara yer verilmiştir. Elde edilen bulgulara bağlı olarak kamu ve özel bankaların kendi işe alım süreçlerinde yapması gereken değişiklikler belirtilmiştir. Ayrıca aday personel için, iş başvuruları esnasında dikkat edilmesi gereken noktalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, generally gives information about recruitment process and how this process being applied.In order to be survived, the enterprises have to change in these days in which competition and rapid technological development increase. As a result human resources management which arranges relations with employees has been an important department.Human resources management?s main function which provides the continuity of corporations is named as recruitment which indicates circulation of employees. The function of selection is efficiently achieved in order to reach the proper resources for job and corporation. Therefore renovations and developments about employment area should be closely pursuited.The goal of this study, to discuss every details of recruitment and to explain recruitment applications in banking sector and give some proposals.In the first part of the study the meaning of human resources management, the aim of human resources management are mentioned. Also, conceptual frames of relationships between human resources department and employment have been formed.In the second part, the importance of the recruitment process has been studied with the recruitment steps.A questionary about recruitment process in public and private banks has been applied and the differences between them are determined at the end of the research. According to results the changes which the banks ought to apply at the process of recruitment have been indicated. Also, the important points of recruitment for candidate employee are emphasized.