Giysi moda eğilimlerini etkileyen faktörler ve bir model önerisi(1940-2007 yılları arası basılı yayında örnek uygulama)
Factors affecting clothes fashion trends: A model proposal(sample application for printed publications between 1940-2007)
  1. Tez No: 278242
  2. Yazar: BEYHAN PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Çevresel koşullardan korunma anlamı taşıyan giysiler zaman içerisinde toplumsal bir statünün, bir mesleğin, siyasi bir bakış açısının yada kişisel bir duruşun biçimsel simgesi haline gelerek ve modanın doğası ile özdeşleşerek teknik boyutlarının ötesinde toplumların temel yapısını oluşturan insan üzerindeki yaptırım gücü sosyolojinin, sosyal psikolojinin , ekonominin hatta tarihin ilgi alanı içinde önemli bir yer bulmuştur.Rekabet ortamının yoğun olarak sürdüğü moda sektöründe, trendlerde ortaya çıkan değişimleri belirleyen moda merkezleri, bu sektörün öncülüğünü üstlenmektedir. Bu nedenle moda trendlerinde meydana gelen ani değişimlerin nedenlerini tespit etmek, ilişki düzeylerini belirleyerek tekrarlama periyotlarını öngörmek moda sektörünün geleceğine yönelik adımlarında katkı sağlayacaktır.Bu araştırmada ; kadın giysi modasında geleceğe dönük tasarımlarda doğru adımı atabilmek, geliştirilen yeni bir model içerisinde geçmiş moda akımlarında meydana gelen değişimleri belirlemek, moda değişimlerinde etkin olan gelişmelerin modayı etkileme durumları ve ilişki düzeylerini nitel araştırma yöntemleri ile analiz ederek, geleceğe yönelik öneriler sunmayı amaçlamaktadır.Araştırma, 1940-2007 yılları arasındaki zaman diliminde Batı'da kullanılan kadın gündüz giysi moda trendleri ve bu trendleri etkileyen faktörlerden oluşmaktadır. Araştırmanın yönteminde; kadın gündüz giyim modası ile ilgili olarak basılı yayınlar içerisinden ulaşılabilen görsel malzemeler ve tarihi olayları açıklayan yazılı materyaller kullanılmıştır. Random yöntemi ile seçilen 5737 modelin incelenmesi için giysi parçaları üzerinde ölçme alanlarına göre ölçümlendirme tabloları hazırlanmıştır. Ölçümlendirme tablolarında ?Sekiz Baş'lık Kanon? çizimleri esas alınarak, kadın gömlek/bluz,elbise,ceket,etek ve pantolon modelleri üzerinde belirlenen alanlarda formüle edilmiş ölçümler olarak kullanılmıştır.Araştırmada, model ölçümlerinden elde edilen verilerden çıkan sonuçlar tablolar ve grafikler halinde sunularak, 1940-2007 yıllarını kapsayan dönemlerde moda trendlerini etkileyen iktisadi-siyasi gelişmeler, sosyal hareketlenmeler, sanatsal-kültürel akımlar, teknolojik gelişmeler ve moda idollerinin belirlenmesine yönelik ulaşılabilen yazılı materyallerden elde edilen bilgiler ile yorumlanarak, model tabloları oluşturulmuştur. Ayrıca veri analizleri ve dönemlerde etken olduğu belirlenen faktörlerden yola çıkılarak ileriye dönük ön görülen moda çizgileri ile ilgili yordamlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Besides feeding, covering the body had been the fundamental physiological necessity for human being. In time, this preliminary functional intention converted from covering the body to attire and attended fashion phenomenon by becoming more adequate for human body form and ergonomy. More significancy was added to attire in historical duration. However, the elementary purpose of dressing was the protection from environmental conditions, it became a symbol of social status, profession, political prospect or personal attitude and identified with the nature of fashion -the dominant sanction on human, the creator of fundamental structure of society, beyond the technical dimensions and found an important place in field sociology, social psychology, economy and also history.At the present time, fashion has become one of the biggest economical dominance. In the fashion sector with a continuous extensive competition atmosphere, the fashion centers, determining variations in emerging trends take the leadership on. Therefore, stating the causes of sudden changes in fashion trends and predicting repeating periods by determining the level of their relationship will contribute to the future projects of the fashion sector.This research includes the fashion trends of women's daytime clothing in Western world during the time period from 1940 through 2007 and factors that affecting these trends. Visual materials of the printed publications (fashion magazines, fashion catalogs, etc) and written materials reflecting fashion trends between the years 1940 and 2007 are the contents of this research.Accessible visual materials of printed publications such as Vogue, Marie Claire, special catalogs of designers, etc -fashion magazines and catalogs- as sources about women's daytime clothing fashion and written publications elucidating historical events are used as the method of this research. In order to systematically examine randomly chosen 5737 models among accessible printed publications,“Measurement Areas”have been determined on clothing pieces and“Appraisement Tables”have been prepared for each of these measurement areas. Appraisement tables based on illustrations of Parromon (2005) formulated measurements on models of women?s shirt/blouse, dress, jacket, skirt and trousers by using canon gaps were employed.This research intends to present prospective suggestions to make the accurate progress in prospective design of woman clothing fashion, determine the mutation of past fashion trends in a recently developed model, analyse the fashion affection of effective improvements in the fashion alterations and the level of relationship by qualitative research methods.In this research model tables were carved out by the results obtained from model measurements, presented in tables and graphics, and the interpreted economic-political developments, social motions, artistic-cultural trends, technological improvements which affect fashion trends together with acquired informations from the printed materials about determining fashion idols throughout the period between 1940-2007. Furthermore, beginning with data analysis and the determined effective factors in eras, some routines were offered for prospective foreseen fashion lines.