Moda trendlerinin kadın vücut siluetlerine etkisi (1960-2014 yılları arası)
Effects of fashion trend of female body silhouette (1960-2014 years between)
- Tez No: 429391
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYHAN PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın konusunu; 1960–2014 yılları arası moda eğilimlerinin kadın vücut siluetlerine etkisinin araştırılması oluşturmaktadır. Çalışmada, modayı etkileyen faktörler göz önünde bulundurularak, moda eğilimlerinin kadın vücut siluetlerinde meydana getirdiği değişimlerin özellikleri ve sıklık derecesinin, belirlenen zaman periyodu içerisinde sistematik bir biçimde ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada, 1960 ile 2014 yılları arasında yayınlanan; Harper's Bazaar, Vogue, Elle, Burda Moda dergilerinde yer alan fotoğraflardan yararlanılmıştır. Modellerde 6 adet ölçme alanı belirlenmiştir. Ölçme alanlarının her biri için, kanon aralıklarından yararlanılarak belirlenen siluet üzerinde ölçekler çizilerek inceleme formları hazırlanmıştır. Araştırmada, hazırlanan ve geliştirilen inceleme formu sonuçları SPSS Statics 21 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde: 1960'lı yıllarda, beden genişliğinin vücudu saran, kalça genişliğinin ise geniş formda olduğu ve diz üstü giysi boyunun tercih edildiği gözlenmiştir. 1970'lerde beden ve bel genişliklerinin dar formda oldukları, kalçanın ise geniş formda olduğu gözlenmiştir. Üçgen siluetin 1970'lere damgasını vurması araştırmanın önemli sonuçlardan biridir. 1980'li yıllarda; omuz, bel ve beden genişliklerinin geniş formda olduğu, etek kesimlerinde balon eteğin, baldır hizasında giysi boyunun ve ters üçgen vücut siluetinin tercih edildiği gözlenmiştir. 1990'larda; askılı omuz çeşitlerinin, vücudu saran dar beden ve dar kalça formlarının, ayak bileği hizasında giysi boyunun, dar etek formunun ve geniş omuz ile kum saati vücut siluetinin tercih edildiği gözlenmiştir. 2000'li yıllarda; dar formda bel genişliğinin, rahat kalça formunun, diz ve ayak tabanı hizasında giysi boyunun tercih edildiği görülmüştür. 2010-2014 yıllarında; rahat omuz ve beden genişliği ile kum saati siluet tercih edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, 2000'li yıllardan itibaren ve 2010'lardan sonra elde edilen bulgular sonucunda yeni siluet çeşitlerinin ortaya çıktığı görülmektedir. Bunlar; Geniş Omuz İle Klasik Siluet, Ters Üçgen Geniş Siluet, ve Daralan Dikdörtgen Siluetlerdir. Yeni siluetlerin bulunması tezin en önemli sonuçları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research's topic is formed by the investigation of how the fashion tendencies affected women's body silhouttes between the years of 1960-2014. In this study ,by taking into consideration the factors that affected fashion , it was aimed to show systematically the features of changes on women's body silhouttes as aresult of fashion tendencies and its frequency level in a determined time period. In the research ,the photographs of Harper's Bazaar, Elle ,Vogue ,Burda Moda magazines –published between the years of 1960 and 2014- were used. Six mensuration areas were determined in models. For each of the measurement areas ,observation forms were prepared by drawing scales on the silhoutte which was designated by using Canon gaps. In the research ,the prepared and improved investigation form results were analyzed by using 'SPSS Statics 21' statistics packet program. When the results were evaluated ,it was seen that ; in 1960s the body width was tight-fitting,the hip was in wide form and tight high dress form was prefered. In 1970s, it was seen that the body and the waist width were in tight form,the hip width was in wide form. Triangle form left its mark on 1970s and this is one of the most important results of the research. In 1980s, it was observed that shoulder width,waist width and body width were in wide form, skirts were in balloon form, dresses were in lower leg level and reverse triangle body silhoutte was prefered. In 1990s, it was seen that, strappy shoulder types ,tight-fitting body forms and tight hip forms ,dressses in tarsus level , tight skirt form , sandglass body silhoutte with strong shoulder were prefered. In the years of 2010 and 2014, loose shoulder and loose body width and sandglass body silhoutte were prefered.According to the writer of the thesis, appearing of new silhouttes is among the most important results of the thesis. These silhouttes are; Strong Shoulder with Classic Silhoutte, Reverse Triangle Wide Silhoutte and Narrowing Rectangle Silhouttes that came into sight from the years of 2000s and became more used after 2010s.