Okul yöneticilerinin yetiştirilmesi ve atanması konusunda öğretmenlerin görüşleri
Opinions of teachers about the upbringing and appointment of school administrators
  1. Tez No: 278249
  2. Yazar: ZÜBEYDE AYTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına okul yöneticilerinin (müdür ve müdür yardımcılarının) seçilmesi, yetiştirilmesi ve atanması konusunda öğretmenlerin görüşlerinin saptanması ve yapılan uygulamaların değerlendirilmesidir. Araştırmaya esas olan ankette ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerden görüş ve düşünceler alınmıştır. Anket Ankara ilinde belirlenen dört ilköğretim okulunda uygulanmıştır. Toplam 164 öğretmenin görüş ve düşünceleri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma bu yönüyle betimsel bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is having opinions and reviews about the identification, training of pre and post assignment and evaluation of the considerations of the administrators (principal, head assistant to the principal, assistant principal positions) in the educational facilities of the Ministry of Education for the appointment and the assessment of that.Heading survey of this research is based on the opinions of the elementary school teachers. The survey is applied in four different elementary schools in the province of Ankara. In total, 164 teachers opinions taken into consideration. From this sight, this research is a descriptive work.