Ortaöğretimdeki başarılı öğrencilerin tarih konularını hatırlama stratejileri
Basic pupose of this theis study is to clarify which strategiesare used by successful sutudents in secondary education to remember
- Tez No: 278267
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması Ortaöğretim'deki başarılı öğrencilerin tarih konularını hatırlamakiçin hangi stratejileri kullandıklarını ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Ankara ili sınırları içerisindeki Milli EğitimBakanlığına bağlı resmi liseler oluşturmaktadır. Ancak bu sayı fazla olduğundanörnekleme yoluna gidilmiştir. Görüşme ve açık uçlu soruların oluşturduğu araştırma,örneklemini oluşturan Atatürk Anadolu Lisesi 9'uncu, 10'uncu ve 11'inci sınıfta okuyan120 öğrenci seçilerek uygulanmıştır. Yirmişer kişilik altı şubeden oluşan gruplaraöncelikle açık uçlu soruların bulunduğu kâğıtlar dağıtılmış arkasından öğrencilerin tarihdersleri hakkındaki görüşleri alınmıştır.Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından sınıflandırma yapılıp, öğrencilerinhangi farklı stratejileri kullandıkları ve tarih dersleri hakkındaki görüşlerinin genelsonuçlarına ulaşılmıştır.Araştırmada, ortaöğretimdeki başarılı öğrencilerin tarih derslerinde kullandıklarıstratejiler incelenmiş ve dersin kalıcılığını sağlamak amacıyla hangi yöntemlerdenyararlandıkları ortaya çıkarılmıştır. Aynı zamanda tarih derslerinin işlenişi hakkında,normal ders işlemenin haricinde nelerden yararlanılabileceği hakkında görüşbildirmişlerdir. Böylece diğer derslerdeki başarısı yüksek öğrencilerin tarih derslerindekibaşarıyı da yüksek tutmak için neler yaptıkları ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Basic purpose of this thesis study is to clarify which strategies are used bysuccessful students in secondary education to remember historical topics.Target population of the study is official high schools under the control ofMinistry of National Education within the boundaries of Ankara province.However, due to high number of such schools, the method of sampling has beenused within the context of this study. Survey which is composed of interviewsand open ended questions has been applied to 120 students of Atatürk AnatolianHigh School at the 9th, 10th and 11th classes. First of all sheets comprising openended questions are distributed to groups composed of six branches with twentystudents in each. Afterwards, their opinions regarding history lesson are taken.On the basis of data derived from the survey and classified by thesurveyor, general results with regard to several strategies used and opinions forhistory lessons are obtained.Within the context of survey, strategies of successful students insecondary education have been examined, and the methods used by them forsustainability of the knowledge provided by lessons have been identified.Moreover, they deliver opinions regarding the alternative methods which can beused in addition to methods used as ordinary teaching activities. Consequently,the methods used by students successful in both history and other lessons areidentified so as to comprehend the basis of their high success level in historylessons.