Kütahya çini-seramiklerinin motif özellikleri ve seramik bölümü öğrencilerinin bu seramik ve motiflerden etkilenme düzeyleri
Kütahya tiles and ceramic-ceramic properties of the patterns and motifs of these ceramics department students has been to investigate the level
- Tez No: 278274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarama yöntemiyle yapılan bu çalışmanın amacı ,Kütahya çini-seramiklerinin motif özellikleri ve seramik bölümü öğrencilerinin bu seramik ve motiflerden etkilenme düzeylerini araştırmak olmuştur.Araştırmanın çalışma grubunu , Kütahya çini ve seramiklerinde kullanılan motifli 26 çini- seramik , ayrıca orta öğretim ve önlisans düzeyinde öğrenim gören seramik öğrencisi oluşturmuştur.Veri toplama aracı olarak 26 çini ve seramiğinin motiflerini incelemek için uzmanların yardımıyla bir form hazırlanmıştır.Formda eserin yapıldığı dönem,bulunduğu yer , tekniği , malzemesi , konusu , kompozisyonu gibi ölçütler yer almaktadır. Çalışma grubundaki seramik öğrencilerinin incelenen seramik motiflerinden etkilenme düzeylerini belirlemek amacıyla da uzman görüşlerinden yaralanılarak 12 sorudan oluşan bir anket formu geliştirilmiştir.Araştırma verilerinin yorumlanmasında ise, öğrenci görüşleri için % ve f değerleri kullanılmış , incelenen motif özellikleri için de toplanan nitel veriler tablolaştırılarak yorumlanmaya çalışılmıştır.Araştırma sonucuna göre , incelenen 26 çini-seramiğin ağırlıklı olarak motif özellikleri ,genellikle konusunun bitkisel olması , renk olarak lacivert , mavi ve kırmızı ağırlıklı kullanılmasıdır. Kütahya'da seramik bölümünde okuyan öğrencilerin ise, bu motiflerden etkilenme düzeyleri oldukça düşüktür.Bu sonuç Kütahya seramik sanatı ve eğitimi adına oldukça düşündürücü bulunmuştur.Araştırma sonunda bu yönde öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study with the scanning method, Kütahya tiles and ceramic-ceramic properties of the patterns and motifs of these ceramics department students has been to investigate the level of being affected.Research study group, Kütahya tiles and ceramics used in ceramic tiles 26 motif, also studying at secondary and undergraduate level, students created ceramic.26 as a means of collecting data to examine patterns of ceramic tiles and with the help of experts on the period of work hazırlanmıştır.Formda a form, location, techniques, materials, subject matter, composition, such as criteria are included. The working group reviewed the ceramic pottery students to determine the level of motif also affected the opinions of experts consisting of 12 questions wound a questionnaire has been developed.The interpretation of research data, the% and f values used for student opinion, examined qualitative data collected for the motif features enabling comments table is tried to be.According to the survey results, review of the ceramic tiles 26 motif features heavily, the plant is often subject, colors as navy blue, blue and red is used predominantly. Of students majoring in ceramics in Kütahya, the affected levels of these motifs results quite . Of students majoring in ceramics in Kütahya, the affected levels of these motifs results quite Kütahya ceramics art and education on behalf of lowed . This research is very thought-provoking suggestions in this direction have been developed . Research proposals have been developed in this direction at the end.