7. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri üzerine bir araştırma
A search which is unprepared speaking skills of students in the seventh classes
  1. Tez No: 278275
  2. Yazar: ÖZGE YEŞİLTEPE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Konuşma, insan olmanın en belirgin özelliği, düşünebildiğimizin de kanıtıdır. İnsanın sosyalleşmesini sağlayan konuşma, günlük hayatımızda büyük bir yer kaplamakta, en etkili iletişim kanalı olarak kullanılmaktadır. İletişimin doğru şekilde gerçekleşmesi ve iletişimde karşılaşılabilecek aksaklıkların önüne geçilebilmesi için konuşma eğitimine önem verilmelidir. İlköğretimden sonra çocuğun eğitim hayatına devam etmeyebileceği göz önünde bulundurulmalı, temel eğitim kurumlarında konuşma becerisi en etkili şekilde geliştirilmelidir. Bu durumun bilincinde olarak yapılan araştırmada ilköğretim yedinci sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerileri ortaya konulmuştur.Öncelikle öğrencilerin seviyesine uygun olarak konuşma konuları oluşturulmuştur. Konu belirlemesinde, İlköğretim Türkçe Dersi (6, 7, 8. Sınıflar) Öğretim Programı'ndan ve bu alandaki kaynaklardan faydalanılmıştır. Belirlenen otuz dokuz konu, on altı alan uzmanı tarafından ?Çok uygun. Uygun. Uygun olabilir. Uygun değil.? başlıklarıyla değerlendirilmiş ve uygun görülen on beş konu, 7. sınıf öğrencilerinin hazırlıksız konuşma becerilerinin araştırılmasında kullanılmıştır.Araştırma ile ilgili uygulamanın yapılacağı okullar belirlenmiş, bunun için gerekli izinler alındıktan sonra uygulamanın hangi ders saatinde, hangi sınıflarda yapılacağı planlanmıştır. Buna göre hazırlıksız konuşma uygulamalarına başlanmıştır. Her sınıfta on beş öğrenciye konuşma çalışması yaptırılmıştır. Ders öğretmeninin de yardımıyla, başarılı, az başarılı ve başarısız olmak üzere konuşacak öğrenci grupları oluşturulmuştur. İstekli öğrencilere öncelik tanınmıştır.Ölçme ve değerlendirme uzmanlarının görüşleri doğrultusunda bir sınıftaki öğrencilerin tamamına değil her sınıftan on beş öğrenciye konuşma yaptırılmıştır. Aynı sınıfta aynı konu üzerinde ikinci bir hazırlıksız konuşma yaptırılmamıştır. Konuşma konuları, uygulamanın yapılacağı anda öğrencilere verilmiş, onlardan kısa bir süre düşünmeleri istenmiş, öğrenciler hazır olduklarını söylediklerinde konuşmalarına başlamışlardır. Toplam yedi sınıfta on beşer öğrenciye ulaşılmıştır. Konuşamayacaklarını belirten öğrenciler çıkarıldıktan sonra doksan sekiz öğrencinin hazırlıksız konuşma uygulamaları araştırmada kullanılmıştır.İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda bulunan konuşma değerlendirme ölçeği, yine aynı Program'da yer alan konuşma becerisine ait amaç ve kazanımlar doğrultusunda geliştirilmiş, hazırlıksız konuşma örnekleri buna göre nitel ve nicel olarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda öğrencilerin hazırlıksız konuşma becerileri yetersiz ya da kısmen yeterli olarak tespit edilmiştir. Konuşmalarda öğrenciler, Türkçenin dil bilgisi yapısına uygun cümle kurmada sıkça hataya düşmüş; düşüncelerini ifade edecek kelimeleri bulmakta zorlanmışlardır. Sık sık söz ya da cümle tekrarına düşen öğrenciler, konuşmalarını zihinsel bir planlama dâhilinde gerçekleştirememiştir. Üç dakikalık konuşma süresini öğrencilerin tamamına yakını dolduramamıştır. Öğrenciler olay ağırlıklı anlatımlara yer verirken ana düşünceye ulaşamamıştır.Öğrencilerin hazırlıksız konuşma uygulamaları nicel olarak değerlendirilmiş ve en yüksek puan yüz üzerinden elli iki olarak hesaplanmıştır. Bu uygulamalardan öğrenciler ortalama yüz üzerinden otuz sekiz puan almışlardır. Bu puanlar öğrencilerin, hazırlıksız konuşmadaki başarı düzeylerini açıkça ortaya koymaktadır.Elde edilen sonuçlar doğrultusunda hazırlıksız konuşma becerisinin önemine dikkat çekilerek programa, öğretmene, okula ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Speaking, the most prominent feature of being human, is also the proof of thinking. Speaking, which provides socialization, takes a large space in our daily lives and is the most effective means of communication. Great importance should be attached to speaking education in order to have proper communication and to prevent breakdowns in communication. It should be considered that a child might not continue in education after primary school, so the basic conversational skills in educational institutions should be developed in the most efficient manner.Impromptu speaking skills have been introduced in this study recognizing this fact, Firstly, conversation topics have been arranged according to the level of students?. The curriculum of Turkish language education and the studies done on this subject have been utilized in this study. The determined nearly forty topics were evaluated by specialists under such titles ?more appropriate, appropriate, possibly appropriate, not appropriate?, and the 15 topics which were evaluated as appropriate were used in studying impromptu speaking skills.The school in which the study would be carried out was determined, and the classes and the hours of practice were programmed after getting the required permissions. 15 students in each class were studied speaking. The students were chosen without considering their level of success. The groups of students to speak in the study were determined with the help of the course teacher under the following titles: successful, less successful, and not successful. Voluntary students were given the priority in doing this.In order to prevent the students? making any mental preparation while their friends were speaking, only fifteen students were allowed to speak in each class, in accordance with the number of speech topics. No impromptu speech was done in any classroom on the same topic. The topics were given to students at the moment of speech, and they were told to think for a moment, and then the speeches started. Fifteen students in seven classrooms in total were achieved. After excluding the students who told they would not be able speak, the speeches of ninety-eight students were used in the study.The speaking evaluation criteria of the Turkish language education program were revised and updated in line with the goals and objectives of the same program. Then, the impromptu speech samples were evaluated quantitatively and qualitatively.According to the findings of the study, impromptu speaking skills of the students are either inadequate or somewhat adequate. All the students made mistakes in forming sentences using Turkish grammar rules; they had difficulty in finding the words to convey their ideas; they made repetitions with words or sentences; they could not complete the three-minute time for speech. The students could not give the main idea when telling events. Their speeches were away from the literary taste of Turkish language.Students rated unprepared speech applications over hundred and fifty two points was calculated, students have taken thirty eight points. This results are showing speaking skills of students.In accordance with these results, the importance of the speaking skill was emphasized, and some suggestions for the program, the teacher, school, and families were stated.