Kütahya iline ait efsanelerin çini yüzey ve formlarda uygulamaları
Applications of legends of Kütahya province on tile surfaces and forms
- Tez No: 967936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KOZA KURT KIRTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
KÜTAHYA İLİNE AİT EFSANELERİN ÇİNİ YÜZEY VE FORMLARDA UYGULAMALARI YÜKSEK LİSANS TEZİ HÜLYA YILDIRIM BOLU ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ LİSANSÜSTÜ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ GELENEKSEL TÜRK SANATLARI ANABİLİM DALI (TEZ DANIŞMANI: DR. ÖĞR. ÜYESİ KOZA KURT KIRTAY) BOLU, MAYIS- 2025 XIV + 93 Sayfa Anadolu, coğrafyası üzerinde yeşeren pek çok uygarlığın ve insanlığın gelişim tarihini sözlü ve görsel kültür hazinesi olarak bünyesinde barındırmaktadır. Bu uygarlıklar, kültürel birikimlerini geleceğe aktarma yoluyla, tarihte iz bırakmışlardır. Binlerce yıldır kuşaktan kuşağa taşınan kültürün anlatım dili, sanat olmuştur. Sözlü anlatım halk edebiyatını, görsel anlatımlar ise çini-seramik ve diğer sanatları oluşturmuştur. Bu bağlamda, Anadolu özelinde, binlerce yıllık köklü bir geleneksel kültür birikiminin sahibi olan Kütahya'nın; efsaneleri, çini figür ve motifleri çalışma konusu olarak ele alınmıştır. Kütahya, özgün çini desen ve formlarının gelişimini günümüze kadar sürdürerek, Türk geleneksel sanatları içinde kendine özgü bir yer edinmiştir. Türk halk edebiyatı araştırmaları sonucunda, Kütahya efsanelerinden beş metin çalışma konusu edinilmiş, her biri için ayrı kompozisyon kurgulanmıştır. İfade dili olarak seçilen 18 ve 19. yüzyıllar arası Kütahya çini-seramik desen ve formları araştırılmış, elde edilen veriler günümüz çini estetik ve sanat anlayışıyla harmanlanarak yeni tasarımlar oluşturulmuştur. Kütahya çini-seramikleri, halkın gereksinimlerini karşılaması, işlevsel özellikleri ile özgün üslup ve teknikleri açısından önemli bir konu olması sebebiyle tercih edilmiştir. Yapılan çalışmanın hem belge niteliği taşıması hem de görsel nitelikleriyle kültürel aktarıma katkı sağlaması amaçlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Kültür, Kütahya, Çini, Seramik, Efsane
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF LEGENDS OF KUTAHYA PROVINCE ON TILE SURFACES AND FORMS MASTER'S THESIS HÜLYA YILDIRIM BOLU ABANT IZZET BAYSAL UNIVERSITY INSTITUTE OF GRADUATE STUDIES DEPARTMENT OF TRADITIONAL TURKISH ART (SUPERVISOR: DR. LECTURER KOZA KURT KIRTAY ) BOLU, MAY 2025 XIV + 93 Pages Anatolia harbors a wealth of oral and visual cultural heritage, having been the cradle of numerous civilizations throughout history. These civilizations have left their mark on history by transmitting their cultural heritage to future generations. For thousands of years, art has been the language through which this culture has been conveyed from one generation to the next. Oral expressions have shaped folk literature, while visual expressions have given rise to arts such as tile and ceramic art. In this context, the legends, tile figures, and motifs of Kutahya'a city with a deep-rooted traditional cultural heritage in the heart of Anatolia have been selected as the subject of study. Kutahya has preserved and developed its unique tile patterns and forms over time, securing a distinctive place within Turkish traditional arts. As a result of research into Turkish folk literature, five legends from Kutahya were chosen and a separate composition was designed for each. Tile and ceramic patterns and forms from Kutahya, particularly those from the 18th and 19th centuries, were studied as the expressive medium. The data obtained were blended with contemporary tile aesthetics and artistic understanding to create new designs. Kutahya tiles and ceramics were chosen for their cultural significance, functional qualities, and distinctive styles and techniques that meet the needs of the local people. The aim of this study is to serve both as a documentary resource and to contribute to cultural transmission through its visual qualities. KEYWORDS: Culture, Kutahya, Tile, Ceramics, Legend