Web ortamında öge gösterim kuramına göre tasarlanan kavram öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi
The impact of concept teaching designed according to component display theory in web environment on the students? academic achievement, retention, and attitudes
- Tez No: 278279
- Danışmanlar: PROF. AHMET MAHİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu araştırmada temel amaç, web ortamında Öge Gösterim Kuramı'na(ÖGK) göre hazırlanmış ders içeriğinin kavram öğretiminde öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisini ortaya koymaktır.Araştırma“ön test ? son test deney kontrol gruplu deneme modeline”göre desenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Gazi Üniversitesi Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi Büro Yönetimi Eğitimi Bölümü'nde 2008-2009 eğitim-öğretim yılı güz döneminde 2. sınıfta okuyan Programlamaya Giriş dersine kayıtlı 74 öğrenci oluşturmaktadır. Bu öğrenciler deney ve kontrol gruplarına eşit ve yansız olarak atanmıştır. Deneysel çalışma bu öğrencilerin katıldığı dört haftalık bir öğretim programıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırmada bağımlı değişkenlere ilişkin veriler başarı testi ve tutum ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma değerlerinden yararlanılmış, karşılaştırmalarda ise t testi ve ANCOVA tekniği kullanılmıştır.Araştırma bulgularına göre; deneysel işlemin başında önemli bir farklılık göstermeyen deney ve kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarı düzeyleri, deneysel işlem sonunda deney grubu lehine farklılık göstermiştir. Kalıcılık ölçümlerinde ise, konum açısından yine deney grubu öğrencileri daha başarılı olmuşlardır. Deney grubunun web tabanlı eğitim (WTE)'ye karşı tutumunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırmada, web ortamında ÖGK'nın sunu biçimleriyle yapılan öğretimin; öğrencilerin akademik başarılarına, tutumlarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisinin olumlu olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to examine the impact of concept teaching that was designed according to Component Display Theory (CDT) in web environment on the students? academic achievement, retention, and attitudes.Pretest-posttest experimental design was used in the study. The sophomore students who registered for the Introduction to Programming course in the Fall semester of the 2008?2009 academic year in the Department of Office Management Teacher Education in The Faculty of Commerce and Tourism Education, Gazi University constituted the participants of the study. 74 students who regularly attended the course participated in the study group and they were assigned into treatment and control groups randomly and equally. The experimental study was carried out in a four-week program in which these students were involved.Data regarding dependent variables were collected through achievement test and attitude scales. In data analysis, frequencies, percentages, means, and standard deviations were calculated and for group comparisons, t-test and ANCOVA were used.According to the study findings, in terms of academic achievement, at the beginning there was not a significant difference between groups but at the end of the treatment, there was a significant difference in favor of treatment groups. Likewise, concerning retention, students in the treatment groups showed better progress. Moreover, the attitudes of the students in the treatment group toward web-based instruction (WBI) significantly differed from those of the students in the control group. In conclusion, it was revealed that the impact of the instruction based on CDT in web environment on the students achievement, retention and attitudes was affirmative.