Öğretmen ve öğrencilere göre kaliteli eğitim
Educational quality according to teachers and students
  1. Tez No: 278281
  2. Yazar: NESLİN İHTİYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL CAFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Son zamanlarda, öğrenci başarısını arttırmak için kurumlar ve bireyler eğitimde kaliteyi geli?tirmeye odaklanmı?tır. Eğitimde kaliteyi geli?tirirken odak nokta öğretmenler ve öğrenciler olmu?tur. Bu ara?tırmada, öğretmen ve öğrenci algısına göre kaliteli eğitim incelenmi?tir. Bu çalı?mada, Ankara il merkezindeki 10 Anadolu lisesinde yapılmı?tır. Odak grup görü?melerine katılan 110 öğrenci ve 100 öğretmene kaliteli öğretmenlerin, kaliteli öğrencilerin ve kaliteli öğretim metotlarının özellikleri hakkında dü?ünceleri sorulmu?tur. Öğretmen ve öğrenci cevapları ses kayıt aracılığıyla kaydedilmi? ve grounded teorinin üç a?aması kullanılarak analiz edilmi?tir. ?lk olarak öğrenci ve öğretmen cevapları kendi aralarında analiz edilmi?, daha sonra her iki gruptan elde edilen veriler kar?ıla?tırılmı?tır. Bu çalı?manın amacı öğretmen ve öğrencilerin kaliteli eğitime bakı? açıları arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymaktır..
Özet (Çeviri)
Recently, individuals and institutions have focused on impriving the quality of education in order to increse the achievement levels of students. The efforts to improve the quality of education have been directed at adressing students and teachers. This research about students? and teacher?s perspectives to quality education was carried out at ten Anatolian schools in Ankara. 110 students and 100 teachers participated in focus group interviews during which students and teachers were presented with ??What are the characteristics of quality teachers, quality students and quality teaching method?? Students? and teachers? responses were recorded by a recorder and analyzed using the three steps of Grounded Theory. Students? responses and teacher responses were analyzed separately. Then data got from students an teachers was compared. Aim of this research is to discover the similarities and differences between students? and reachers? perspectives to quality education.