Seramik eğitimi veren liselerde seramik öğretmenlerinin eğitim sorunları (Ankara ili örneği)
Educational issues of ceramic teachers in the ceramic education which is given in high school (case of Ankara province)
  1. Tez No: 278288
  2. Yazar: TUĞBA İLHAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, seramik eğitiminin verildiği Liselerde seramik öğretmenlerinin eğitim sorunlarını betimlemektedir. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yapılandırılmamış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 100. Yıl Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi ile Ankara Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü'nde halen görev yapmakta olan dokuz Seramik Bölümü öğretmeni oluşturmaktadır. Görüşmeler ses kayıt cihazına kaydedilmiş, daha sonra içerik çözümlemesi yapılarak bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre, içerik çözümlemesi; Seramik Eğitimi Programları ve Programların Öğrenci Eğitimi ve Eğitimin Kalitesine Yansımaları, Seramik Öğretmelerinin Sorumlu Oldukları Dersler ve Ders Sürelerinin Teori ve Uygulama Boyutu Olan Seramik Eğitimine ve Seramik Öğretmenlerine Yansımaları, Seramik Öğretmenlerinin Alanla İlgili Yeterlikleri ve Hizmetiçi Eğitimi, Seramik Bölümlerinin Öğretmen İhtiyacı, Seramik Eğitiminde Uygulama Dersleri ve Atölye İhtiyaçları, Seramik Bölümlerine Öğrenci Alımında Aranılan Kriterler ve Eğitim Başarısına Etkileri, Seramik Öğretmenlerinin Göreve Başladıkları Zaman Karşılaştıkları Güçlükler, Seramik Öğretmenlerinin Meslekleriyle ilgili Sorunlarını Değerlendirme başlıkları altında verilmiştir.Araştırma sonucuna göre, 2004-2009 yılları arasında meslek liselerinin Seramik Bölümlerinden öğrenci mezun etmediği, Seramik Bölümüne olan talep azlığının öğretmenlerin motivasyonlarını olumsuz etkilediği, bazı okullarda öğretmen açığı yaşanmasına rağmen bazılarında ihtiyaç fazlası öğretmenin olduğu ve Seramik Bölümlerinin acilen iyileştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to describe the educational issues of ceramic teachers in high school which ceramic education is given. In this research, unstructured interview technique which is one of the qualitative research methods was used. Nine ceramics teachers who are currently serving in ?100. Yıl Anadolu Meslek ve Kız Meslek Lisesi? and ?Ankara Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü? has been created as a working group for this research. Interviews were recorded in audio recording device, then make the content analysis findings were reached by. According to research findings, the content analysis; Ceramic Education Programs and Reflections of these Programs on the Quality of Education and Training Students, The Reflections of the Courses and the Period of both Theoretical and Practical Lessons on Ceramics Education and Ceramics Teachers, Ceramics Teacher Competencies related to the Field and their Service Training, Teacher Requirements, Application Courses and Studio needs in Ceramics Education, Admission Criteria to the School and their effects on Educational Achievement, Difficulties of the Teachers when starting to their Profession, Evaluation of issues related to Ceramics Teacher?s Problems is given under the headings.According to research, between the years 2004-2009 the Department of Ceramics which is part of vocational high school did not graduates any student, again teachers are dispirited because of insufficient demand, uneven distribution of teachers to the schools and finally improvement of schools urgently needed was concluded.