Öğretmen pilotların ve öğretmen pilot adaylarının öğretmenliğe yönelik tutumlarının incelenmesi ?kara havacılık sınıfında yapılan bir uygulama?
Investigation of instructor pilots? and instructor pilot candidates? attitudes towards teaching profession? an implementation in army aviation?
- Tez No: 278306
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen pilotların ve öğretmen pilot adaylarının öğretmenliğe yönelik tutumlarının ne düzeyde olduğunu incelemek ve değişkenler açısından değerlendirmektir. Araştırma grubu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapan 70 öğretmen pilot ve 70 öğretmen pilot adayı olmak üzere 140 pilottan oluşmaktadır. Pilotlara ?Öğretmen Pilotluğa Yönelik Tutum Ölçeği? ve araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kişisel Bilgi Formu? uygulanmıştır. Sonuçlar SPSS programı ile değerlendirilmiştir.Yapılan istatistiksel analizlerde, öğretmen pilotların öğretmen pilot adaylarına göre öğretmenliğe yönelik tutumlarının daha olumlu olduğu görülmüş ve öğretmen pilotlar lehine anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate instructor pilots? and instructor pilot candidates? attitudes towards the teaching profession by considering different variables.The research group included 140 pilots ? 70 instructor pilots and 70 instructor pilot candidates- who are serving in Turkish Land Forces. The pilots were given ? Attiude Scale Related to Teaching Profession? and ?Personal Information Form? developed by the researcher. The results have been evaluated by Social Sciences Statistical Program (SPSS).According to the results of the research, it is seen that instructor pilots have generally had more positive attitudes towards teaching preofession than instructor pilot candidates and attitudes between candidates and instructors, showed meaningful difference in favor of instructor pilots. Instructor pilots' attitudes connected with teaching profession were observed at level ' I totally agree.' but instructor pilot candidates' were observed at level ' I mostly agree.'.Instructor pilots? attitudes who had instructor pilots who had pedagogic formation more positive than other instructor pilots who didn't have pedagogic formation.Thus, a significant difference in the level of .05 in favor of instructor pilots who had pedagocic formation has been detected in comparison between the instructor pilots who had pedagocic formation and who didn't have concerning their attitudes towards the teaching profession.Findings revealed that 'flying hours of pilots' has an important effect on attitudes towards teaching. Pilots who had more flying hours had more positive attitudes towards teaching. And also seniority has an important effect on attitudes towards teaching.Pilots who had more serving years, had more positive attitudes towards teaching. But, there has no significiant difference in the level of .05 been detected between the groups.