İlköğretim 4. sınıf fen ve teknoloji dersinde interaktif eğitim yazılımları kullanımının kaynaştırma öğrencilerinin başarısına etkisi
The effect on the success of the usage of interactive educational software in science and technology lessons for year 4 students in primary school
- Tez No: 278307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma, ilköğretim 4. Sınıf Fen ve Teknoloji dersinde interaktif eğitim yazılımları kullanımının kaynaştırma öğrencilerinin başarısına ve kalıcılığa etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır.İlköğretim 4. sınıf öğrencilerinin başarı düzeyleri, araştırmanın bağımlı değişkenidir. Teste tabi tutulan öğrencilerin, kendilerine uygulanan öğretim yöntemlerine göre oluşturuldukları gruplar (Deney ve Kontrol Grupları) araştırmanın bağımsız değişkenini oluşturmaktadır.Çalışma grubu, Ankara Yenimahalle İlçesinden seçilen 3 okulun 4. sınıfındaki kaynaştırma öğrencilerinden, öğretmen görüşleri doğrultusunda ön test uygulanarak belirlenmiştir. Deney ve kontrol grupları için ön test uygulanan 60 öğrenciden 40 öğrenci seçilmiştir.Araştırma sonucunda deney grubu, son test verilerine göre kontrol grubuna nazaran anlamlı bir başarı elde etmiştir. Bu sonuca göre, interaktif eğitim uygulamalarının öğrenci başarısı üzerinde olumlu etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in order to examine the success and sustainability of the merged students through the usage of interactive educational software in Year 4 Science and Technology lessons given in Primary schools.The success rate of the year 4 primary school students is the dependent variable of this study. The groups (Experiment and Control Groups) that the tested students have established in accordance with the teaching methods applied to them, form the independent variable of this study.The Study group has been determined by applying a pre-test in accordance with the views of the teachers to the merging students in year 4 of 3 schools that have been chosen from the district of Yenimahalle in Ankara city. 40 students have been chosen out of the 60 students who have been subjected to the pre-test for Experiment and Control groups.As a result of the Study, the Experiment Group has proved to be successful when compared with the Control Group in relation to the latest test data. In conclusion, it can be said that the interactive educational applications have a positive effect on the success of the students.