Lise öğrencilerinin bağlanma stilleri ve yaşam doyumlarının incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and life satisfaction of high school students
  1. Tez No: 278308
  2. Yazar: GÜLHAN BAŞER ŞEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin bağlanma stilleri ile yaşam doyumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bağımsız değişken olarak cinsiyet, sınıf, kardeş sayısı, doğum sırası, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, anne ve babanın çalışma durumları, 0-6 yaş arasında bakım veren kişi ele alınmıştır.Uygulama 2008 ? 2009 eğitim ? öğretim yılında Niğde ili sınırları içerisinde bulunan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 220 kız, 182 erkek olmak üzere toplam 402 lise öğrencisi üzerinde yapılmıştır.Araştırmada yaşam doyumunu ölçmek için Yaşam Doyumu Ölçeği, bağlanma stillerini ölçmek için İlişki Ölçekleri Anketi ve bağımsız değişkenlerle ilgili bilgileri toplamak için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır.Araştırma kapsamında kullanılan anket ile toplanan verilere ilişkin frekans ve yüzdelik dağılımlar bulunmuş, elde edilen sonuçlar tablolaştırılarak bulgular bölümünde yorumlanmıştır.Bilgi formu ve ölçeklerden elde edilen verilerin analizi, SPSS for Windows 13.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Betimsel istatistikler için frekans ve yüzdeler kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları belirlemek için ?t? testi ve ?tek yönlü varyans analizi? kullanılırken , değişkenler arası ilişkilere bakmak için ?korelasyon? tekniklerinden yararlanılmıştır.Araştırmadan elde edilen sonuçlar, öğrencilerin bağlanma stilleri ile yaşam doyumları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Erkek öğrencilerin yaşam doyumları kızlara göre, dokuzuncu ve onuncu sınıf öğrencilerinin yaşam doyumları on birinci sınıf öğrencilerine göre, annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin yaşam doyumları annesi okur yazar olmayanlara göre daha yüksektir. Öğrencilerin yaşam doyumları ebeveynlerinin çalışma durumundan, babalarının eğitim düzeylerinden, kardeş sayısı ve doğum sırasından etkilenmemektedir.Buna ek olarak erkekler daha çok güvenli ve saplantılı bağlanma stillerine sahipken kızlar daha çok korkulu bağlanma stiline sahiptir. Onuncu sınıf öğrencileri dokuzuncu sınıf öğrencilerine göre, annesi okur yazar olmayan öğrenciler annesi ilkokul mezunu olanlara göre daha fazla korkulu bağlanma stiline sahiptir. Öğrencilerin bağlanma stilleri ebeveynlerinin çalışma durumlarından, babalarının eğitim düzeyinden, kardeş sayısı ve doğum sırasından etkilenmemektedir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE RELAIONSHIP BETWEEN ATTACHMENT STYLES AND LIFE SATISFACTION OF HIGH SCHOOL STUDENTSThis study aims to examine the relation between the attachment styles and life satisfaction of high school students. Independent variables in this study such as class of the school studying at, gender, number of the brothers/ sisters, order of the birth, education status of the mother and the father, working state of the mother and the father, the person caring during at the age of 0-6 considered.This search was completed with 220 female, 182 Male students from high schools which are located in Niğde city and accepted to participate in this search. In order to evaluate the life satisfaction Life Satisfaction Scale, to measure the attachment styles Relation Criterion Poll, and the reach at the general information Personal Information Form were applied. Frequency and percentage of the dispersions related to the datums accumulated via the poll utilized in the extend of the search are found and the conclusions attained are commented in the findings chapter in a table.The analyzed datas which are gained from demographics form are made by the use of SPSS for Windows 13.0. Descriptive statistiscs is used frequencies and percentages and t-test and One-Way ANOVA was used for groups differences. Correlation techniques was used for designating relations between each variables. The research findings show that there is a significant relationship between attachment styles and life satisfaction. Among the variables of gender, class, education status of mother and life satisfaction positive relations was found. Significant differences were found between the number of birth, number of brother/sister, working state of the mother, education status of the father, working state of the father and life satisfaction. Between the varibles of gender, class, education status of the mother and attachment styles a significant difference was found. Significant difference wasn?t found between the variables of the number of birth, number of the brother/ sister, working state of the mother, education status of the father, working state of the father and attachment styles.