Hizmet içi eğitim faaliyetlerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi, Konya ili örneği
According to teachers' views the assessment of in-service educational programmes
- Tez No: 278314
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin hizmet içi eğitime katılma sıklıkları, en çok hangi konularda eğitim almak istedikleri ve katılınmış eğitimlere bakışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çalışan öğretmenler bu çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Zaman yetersizliği ve maddi güçlük gibi en önemli iki nedeninden dolayı Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Beyşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde çalışan öğretmenlerden yansız olarak örneklem oluşturulmuştur.Araştırmada verileri elde etmek için anket hazırlanmıştır. Anketler öğretmenlere okullarda verilmiş, okulda geri toplanmıştır. Cevaplanılmış anketler ilgili bilgisayar programları kullanılarak işlenmiş ve analiz edilmiştir.Araştırma sonunda elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin hizmet içi eğitimin genel amacını bildiği düşünülmektedir. Hizmet içi eğitimle ilgili yasa ve yönetmelikleri bilen öğretmen sayısı azdır. Eğitim alınmak istenen konu hakkında tercih edilen seçeneklerle kıdem yılı arasında ilişki olduğu gözlenmiştir. Eğitimde verilen konuların doğru konular olduğunu düşünen öğretmenlerin katıldıkları hizmet içi eğitim faaliyetine daha yüksek not verdiği de görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine participation frequency of teachers in in-service training, about which subjects they wanted to receive training and their views on participated trainingsIn study, descriptive research method is used. Population of this study is constituted by the teachers working in the Konya Province Directorate of National Education. Due to time insufficiency and financial difficulties, an unbiased sample has been constituted from teachers in Meram Sub-provincial Directorate of National Education and Beyşehir Sub-provincial Directorate of National EducationA questionnaire has been prepared to obtain data in research. Questionnaires were given to the teachers in the schools and then recollected. Questionnaires answered were processes and analyzed by using relevant computer programs.At the end of research, it?s thought that teachers do know the general purpose of in-service training according to the obtained findings. Number of teacher who is aware of laws and regulations about in-service training is low. It was observed that there is a relationship between options preferred about subject about which the training is wanted to be received and seniority year. Is is seen that teachers who think of subjects given in training are true gave full marks to the in-service training activity.