The role of formulaic sequences in speaking fluency in intermediate English as a foreign language classes
Kalıpsal dizilerin İngilizce'nin yabancı dil olarak orta düzeyde öğretiminde konuşma akıcılığının geliştirilmesindeki rolü
- Tez No: 278320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Uygulama ve Araştırma Merkezi (YADEM) hazırlık sınıfı öğrencilerine kalıpsal dizilerin öğretilip öğretilmediğini, eğer öğretiliyorsa ne miktarda öğretilmekte olduğunu ve bunlardan biri olan konuşma kalıplarının (conversation gambits) öğrencilerin İngilizce öğreniminde konuşma akıcılığının geliştirilmesindeki rolünü incelemiştir.Veriler 75'i İngilizce öğretmenliği hazırlık sınıfı öğrencilerinden ve 18'i Genel hazırlık sınıfı öğrencilerinden oluşan 93 öğrenciye uygulanan anket ve 10'u deney grubunu ve 10'u kontrol grubunu oluşturmak üzere 20 Genel hazırlık sınıfı öğrencilerine uygulanan öntest ve sontest sonuçlarından elde edilmiştir. Deney grubu anket sonuçlarına göre tespit edilmiştir. Bu öğrencilerin İngilizce konuşurken daha akıcı konuşabilmelerini sağlamak için konuşma kalıpları temel alınarak, 38 konuşma kalıbı listesi oluşturulup ve onların vurgulandığı aktivitelerle konuşma becerisinin daha etkin, daha doğal ve daha akıcı hale getirilmesi hedeflenmiştir.Anket sonuçlarına göre seçilmiş olan deney grubuna bir ay süreyle haftada 2 kez olmak üzere 8 saatlik bir eğitim uygulanmıştır. Öğrencilerin konuşma akıcılığı eğitim uygulanmadan önce diyaloglar yaptırılarak test edilmiş ve konuşmaları kaydedilmiştir. Eğitim tamamlandıktan sonra konuşma akıcılığında olumlu gelişme olup olmadığını ölçmek için tekrar sözlü test yapılmıştır. Konuşma akıcılığı daha önce yapılmış olan çalışmalara dayalı olarak seçilen 6 değişkene göre ölçülmüşltür. Çalışmanın sonunda hem deney grubu hem de kontrol grubu öğrencilerinin konuşmalarında 6 değişkenden hemen hemen hepsinde olumlu yönde belirgin değişiklik görülmüştür. Ancak, deney grubu öğrencileri kontrol grubu örencilerine göre daha belirgin gelişme sergilemiştir. Bunun yanısıra değişkenlerden birinde (duraksama oranında) kontrol grubu gerileme göstermiştir. Çalışmanın sonunda, öğrencilerin daha çok miktarda ve daha uzun süre konuşma kalıbı öğretildiği takdirde konuşmalarında özgüvenlerinin artacağı; daha rahat ve daha akıcı olabilecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates whether the students at preparatory classes at Foreign Language Teaching, Implementation and Research Center (FLTIRC) at Gazi University are taught formulaic sequences (FSs) or not. Also, it explores the role of the conversation gambits, a type of FSs, in speaking fluency of the students at FLTIRC preparatory classes at Gazi University.The data were obtained from the questionnaire results given to 93 students (75 of them were composed of the ELT Preparatory Classes (ELTPC) and 18 of them were from General Preparatory Classes (GPC)) at FLTIRC and from the results of pre and post oral tests. The oral tests were applied to 20 GPC students; ten of them comprised the experimental group and the other ten ? the control group. The objective of the study was to explore the role of conversation gambits in improving speaking fluency. The results of the pretests of both groups were recorded in order then to compare with the posttest with regard to changes. The list of 38 useful conversation gambits and activities containing these gambits were prepared. The students of experimental group took treatment lessons, which were based on these activities containing conversation gambits. After a month, the oral posttest was conducted. The fluency of the students was measured according to 6 variables picked up from the previous studies in the literature. As a result of the measurement it was found that the students in both groups improved their performances in almost all of the variables, but the students of experimental group seemed to have improved more than those of the control group.It was concluded that explicit teaching of conversation gambits, if applied more often and longer periods, can provide students with confidence and can enhance their speaking fluency.