Konaklama işletmelerinin uluslararasılaşması üzerine bir değerlendirme: Antalya örneği
An evaluation on the internationalization of accommadation enterprises: Antalya sample
- Tez No: 278321
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Araştırmada, konaklama işletmelerinin uluslararasılaşma süreci, yöntemi ve bu yöntemin seçilmesine etkisi olan faktörlerin neler olduğu değerlendirilmiştir.Tanımlayıcı olan çalışmanın amacı, konaklama işletmelerinin temel özelliklerini belirlemek, uluslararasılaşma sürecinde hangi yolları izledikleri; geleneksel uluslararasılaşma teorilerine uygun aşamaları mı izledikleri yoksa küresel mi doğduklarını ortaya koymaktır.Araştırmanın evrenini, Antalya'da bulunan 4 ve 5 yıldızlı konaklama işletmeleri ile bunların üst düzey yöneticileri oluşturmaktadır. Araştırmada, literatürden yararlanarak geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Uygulamaya başlanılan Haziran 2008 tarihi itibariyle Antalya'daki hedef işletme sayısı 310'dur. Örneklem hacmi ise 82 işletmedir. Elde edilen bilgiler açıklamalı tablolarla verilmiş, işletmelerin temel özellikleri ile yöneticilerin demografik ve mesleki bilgileri sıklık ve yüzde olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca, bağımsız değişkenlere uygun olacak şekilde t-test veya ANOVA analizleri yapılmış, hata payı %5 olarak alınmıştır.Çalışmada yer alan işletmelerin; kuruluş yeri ve yılı ile ilk kez yabancı ziyaretçi ağırlamaya başladıkları yıl, satış yapılan dış pazar sayısı, işletme büyüklükleri, müşteri profiline göre hizmetlerini uyumlaştırma dereceleri gibi özelliklerinin yanı sıra üst düzey yöneticilerinin yurtdışında eğitim görüp görmedikleri, deneyim süreleri, yabancı dil bilgisi, işletmelerin iç ve dış çevresi ile içinde bulundukları şebeke ve yabancı pazarlara ilişkin algılamaları ölçülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda, işletmelerin uluslararasılaşma davranışı belirlenerek, küresel doğup doğmadıkları ve söz konusu işletmeler ile yöneticilerinin hangi özelliklerinin bu uluslararasılaşma yöntemine etkisi olduğu ölçülmeye çalışılmıştır. Ayrıca, çalışmanın sonuçları ile literatür kıyaslanmış, bu sonuçların literatüre etkisi ile hükümet ve karar vericiler açısından önemine değinilmiştir. Bundan sonra yapılacak çalışmalar içinse, işletmelerin kuruluş yeri ve içinde bulundukları şebeke bağlamında, farklı örneklemler üzerinde çalışma yapılarak konuyla ilgili araştırma sayısının artırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the internationalization process, method and the factors which affected the selection of that method were evaluated.The aim of this descriptive study is to determine the basic characteristics of the accommodation enterprises, to present the ways which they followed during internationalization process, i.e., whether they followed the steps of traditional internationalization theories or they were born global.The population of the study was composed of four and five star hotels and holiday villages located in Antalya and their senior managers. In the study, the questionnaire, which was developed through literature, was used. The number of target enterprises located in Antalya was 310 in June 2008, which was the starting date of survey. 82 enterprises were selected as the sample. The obtained data were presented by descriptive tables, the basic characteristics of the enterprises and the demographical and occupational information of senior managers were given by frequencies and percentages. Also, t-test or ANOVA analyses were conducted according to the independent variables, and the error level was taken as 5%.Some basic characteristics of the enterprises like the place and date of their incorporation, the date they first started to host foreign visitors, the number of the foreign markets they sold to, the sizes of those enterprises, and the degree that they adapted their services according to their customer profile, and whether their senior managers received education abroad or not, those managers' time of experience, knowledge level of foreign languages, and perceptions about their enterprises' inner and outer environment, the network the enterprises belonged to and foreign markets were surveyed. According to the obtained data, whether the enterprises were born global or not were evaluated by determining the enterprises' internationalization behaviour, and which characteristics of the enterprises and their senior managers affected this internationalization method were also evaluated. Also, results of the study were compared with related literature, and the impact of those results to related literature and importance of them for government and decision makers were emphasized. For the future studies, increasing the number of studies about the research subject by taking different samples according to the location of establishments and the network which they belong to was recommended.