İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin ve ailelerinin meslek liselerine bakış açıları (Kastamonu örneği)
The opınıon of students who on 8th year at middle school and their parents about vocational high schools limitid with Kastamonu
  1. Tez No: 278346
  2. Yazar: AYŞEGÜL ASLIHAN KIZILCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büro Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin ve velilerinin meslek liselerine bakış açılarını ortaya çıkarmaktır. Araştırma modeli betimseldir. Seçilen örnekleme anket uygulanmıştır. Bu anketlerden elde edilen veriler ile okul müdürlüklerinden alınan verilerin çözümlenmesinde istatistiki analizler kullanılmıştır. Anketler Kastamonu il merkezinde yer alan 19 ilköğretim okulundaki sekizinci sınıf öğrencilerine ve bu öğrencilerin velilerine uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemini 218 kız, 178 erkek olmak üzere toplam 396 öğrenci ve 396 veli oluşturmaktadır.Araştırma sonucunda; öğrencilerin %89,9'unun meslek lisesine gitmeyi planlamadıkları, %27,9'unun gitmek zorunda kalsalar dahi meslek lisesine gitmek istemedikleri görülmüştür. Öğrencilerin ve velilerin en olumlu baktığı meslek lisesi, sağlık meslek lisesidir. Araştırmada ortaya çıkan bir diğer bulgu ise, meslek liselerine çok zeki olmayan ve dersleri zayıf olan öğrencilerin gittiği düşüncesinin yaygın olmasıdır. Ancak bu okulların gerekliliğini de bilmektedirler. Veliler ise gerekliliği konusunda daha bilgili olmalarına rağmen, onlar da meslek liselerine, dersleri zayıf ve çok zeki olmayan öğrencilerin gittiğini düşünmektedirler. Ayrıca verilen eğitimin üniversiteyi kazandırmayacağını ve yeterli olmadığını da belirtmişlerdir.Öğrencilerin meslek lisesini tercih etmeleriyle genel başarı notu ve gelir düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerin meslek lisesinin tercih etmeleriyle eğitim kalitesi ve üniversiteye yönelik avantajlar arasında da anlamlı bir fark bulunmuştur. Öğrencilerin meslek lisesini tercih etmeleriyle cinsiyet arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to expose 8th year students? and their parents? opinions about vocational high schools. The model of this research is descriptive. It was applied questionnaires to sample that was chosen. Data which obtained by questionnaires and information forms that given to school managers are processed with statistical analysises. The questionnaires were applied to 8th year students and their parents in 19 middle schools which in Kastamonu central. Sample has 396 students as 218 girl, 178 boy and 396 parents.As result, it is seen that, 89,9% of students aren?t plan to attend to a vocational high school and 27,9% of students don?t want to attend to a vocational high school even they have to attend. Both students and parents have most positive opinion for vocational high school of health. Students? common opinion is that the students who haven?t good marks attend to vocational high schools. But they know necessity of vocational high schools. Although parents are more sensetive about necessity of vocational high schools, they think that the students who haven?t good marks attend to vocational high schools, too. Also, parents stated that education in the vocaitonal high schools are not enough for their children and to pass universitiy exam.The results of the research suggest that there is a significant relation between student?s choise for the vocational high schools with their marks and revenues. A significant difference between student?s choise for vocaitonal high schools with education quality and advantages for university. There is no significant relation between student?s choise for the vocaitonal high schools with the genders.