Avrupa Birliği'nde kooperatif bankacılığı ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Cooperative banking system in European Union and practicability in Turkey
  1. Tez No: 278348
  2. Yazar: GÖZE AKBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZEET GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kooperatifler, bireylerin tek başlarına yapamayacakları işleri yapabilmek için gönüllü olarak bir araya gelerek oluşturdukları demokratik sistemdir. Kooperatifler, belirli gruplar tarafından kendi aralarında işbirliği yaparak, ortak ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla oluşturulmaktadırlar.Türkiye'de çeşit ve sayı olarak fazlaca bulunan kooperatiflerin öz kaynak, kredi ve sermaye yetersizliği gibi birtakım sorunları vardır. Kooperatifler bu sorunlar yüzünden ne yazık ki istenilen ölçüde gelişememişlerdir. Kooperatifçilik hareketinin sorunlarının çözülmesi, kendisinden beklenen ekonomik ve sosyal görevleri yerine getirebilmesi için Türkiye'de kooperatiflerin finansal sorunlarının çözümü gerekmektedir.Kooperatif Bankaları, kooperatiflerin finansman sorununu çözmede etkin araç olarak görülmektedir. Kooperatif Bankaları, kooperatif ve üst örgütleri tarafından kurulup işletilen, onlar tarafından sahip olunan ve onlara kredi veren bir kuruluştur. Kooperatif bankacılığı sistemi ise kısaca kooperatiflere kredi veren ve kooperatifler üst örgütleri tarafından yönetilen bankalardır.Avrupa Birliği'nde Kooperatif Bankacılığı ve Türkiye'de uygulanabilirliği isimli tez çalışmamızın birinci bölümünde; kooperatifler ve kooperatif bankacılığı hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde Kooperatif Bankacılığı'nın tarihsel gelişimi ve Kooperatifler Bankası uygulamaları incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; Türkiye'de kurulması istenen Kooperatifler Bankası'nın mevcut şartlarda kurulup kurulamayacağı ve kurulması için gerekli olan şartlar ve Türkiye için model önerileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cooperatives are democratic systems that persons come together to do their work which they can?t do alone. Cooperatives are formed by kinds of groups to serve their needs.There are lots of and kinds of cooperatives in Turkey that have financial problems like insufficient capital and insufficent credit. Because of these financial problems cooperatives can?t develop. If wanting that cooperatives have more powerful and dynamic role in Turkey, these financial problems have to be solved. Cooperative Banking system is constituted such a suggestion to solve these financial problems. Cooperative Banks provide credit to cooperatives. Also this cooperative banking model is managed and founded by cooperatives.In this thesis named that Cooperative Banking System in European Union and Practicability in Turkey is composed three section. In the first section of the thesis gives general information about cooperatives and cooperative banking systems. In the second section it is investigated historical development of cooperative banks. Another important point which examined in the second section is cooperative banking models in the European Union countries. In the last part of the thesis is emphasized if A Bank Of Cooperative in Turkey can be founded in present conditions and cooperative banking model suggestions for Turkey.