Ünye ilçesi fındık üreticilerinin sosyo-ekonomik yapısı
  1. Tez No: 27835
  2. Yazar: KEMAL SAMİ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
ii ÖZET Doktora Tezi ONYE İLÇESÎ FINDIK ÜRETÎCÎLERÎNÎN SOSYO-EKONOMÎK YAPISI Kemal Sami GENÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1993, Sayfa: 264 3üri: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. î. Hakkı İNAN Doç.. Dr. Selahattin ERAKTAN Bu araştırma Ordu îli, Ünye İlçesinin köylerinde yürü tülmüştür. Araştırmada fındık üretiminde bulunan ailelerin sosyo-ekonomik yapılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araş tırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: Ele alınan aile lerde ortalama aile nüfusu 5.74 olup, Türkiye ortalaması nın (5.39) üzerindedir, ilçede ortalama işletme büyüklüğü 25.01 dekardır. 50 dekardan daha az arazisi bulunan işlet melerin oranı % 90,38'dir. Ortalama parsel sayısı ise 4.2* dir. işletmelerde, tüm aileler kendi arazilerinde çalışmak tadır. Kendi arazisine ilave olarak kiraya arazi tutan or takçılık yapan çok az sayıda aile bulunmaktadır. Ayrıca ara zi kullanım biçimi olarak, rehin arazi uygulaması bulunmak tadır. Ailelerde ortalama işgücü varlığı 3.96 E. t. 8. 'dir. Mevcut işgücünün % 61,54'ü (atıl işgücü) kullanılmamaktadır, işgücü varlığının % 70,71' ini 15-49 yaş grubundaki bireyler oluşturmaktadır, işletmelerin % 54,07'sinde yabancı işgücü kullanılmaktadır. İşletmelerin tarımsal gelirleri, işletme büyük lükleriyle doğru orantılı olarak artış göstermektedir. Ailelerin % 62,96'sı örgütlü kredi kuruluşlarından kredi kullanmışlardır, örgütsüz kredi kaynağı olarak, esnafların uyguladığı kredi sistemi ile tüccar-tef eci kredi sistemi bölgede oldukça etkin bir durumdadır. Araştırılan ailelerde, % 53,34 oranı ile çekirdek aile tipi en fazla dağılıma sahip tir. Bölgedeki evliliklerde, başlık geleneğinin kalkmaya baş ladığı ve yerine güveylik uygulamasının geldiği görülmekte dir. Radyo ve televizyondan büyük oranda dış çevre ile il gili haberleri almak amacıyla yararlanılmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal^aoı, tarımsal yapı, kırsal yapı, tarımsal krem, toplumsal değişme, haberleşme davranışları
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT (PhD Thesis) THE SOCIAL AND ECONOMICAL STRUCTURE OF ÜNYE COUNTY HAZELNUT PRODUCERS Kemal Sami GENÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK 1993, Pages 264 3ury : Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Prof.Dr. îsmail Haklo ÎNAN Assoc. Prof.Selahattin ERAKTAN This research was carried out in the villages of Onye county in Ordu. The aim of the research is to analyze the social and economical structure of the families which are involved in hazelnut production. The findings of the research can be summarized as follows: In the families which are taken as examples at random; the average family size being 5.74, is over the normal average (5.39) in Turkey. The average farm size is 25.01 decares. The percentage of farms which have cultuvation areas smaller than 50 decares is % 90.38. The average number of parcels is 4.2. In these farms families work on their own land. In addition to their own land, there are very few families which rent land and work on it as shareholders. As another way of using land, we can mention the application of land held in hand collaterally. In families, the average presence of available manpower is 3.96 male-work- unit. % 61.54 of the available manpower is not used (ineffective manpower). People who are between the ages of 15 to 49 make up % 70.71 of the available manpower. In % 54.07 of the fanms, foreign manpower is used. The farm income of the farms shows a linear relationship of increase with the dimension of the farm. % 62.96 of the families have taken credits from organized credit establisments. For non-organized credit sources; the credit system being applied by the small-trades men and the one between the merchant userers are in a considerably effective position. In the families on which this research has been conducted, the smallest family type which consists of three members has the most high percentage of distribution with a % 53.34. In the marriages which prevail in this region the custom of money being paid by the bride-groom to the brides family is being abolished while the application of the bride groom is taking its place. Radio and television are used to a great extent for lisrening to news around the vicinity. KEY WORDS: Social structure, agricultural structure, rural structure, agricultural credit, social change, communicational behaviours.