İktisadi kalkınmada eğitimin önemi teknoloji ve tasarım dersine yönelik öğrenci tutumları (Bolu ili örneği)
The importance of education in economic development the attitudes of students toward technology and design lesson (Bolu city sample)
- Tez No: 278350
- Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmada iktisadi kalkınmada eğitimin önemi ve ilköğretim okullarında 2006/2007 eğitim öğretim yılında müfredatta yer alan Teknoloji ve Tasarım dersine yönelik öğrenci tutumları değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Teknoloji ve Tasarım Dersinin yeni bir program olması ve iş eğitimi ders müfredatının hedef ve kazanımlarından tamamen farklı nitelikte olması nedeniyle bu çalışmada öğrencilerin Teknoloji ve Tasarım dersine yönelik tutumları araştırılmıştır.Araştırmanın evrenini Bolu ili merkez ilköğretim okullarının 7.sınıf öğrencilerinden oluşan 554 öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırma kapsamında öğrencilere likert tutum ölçeği geliştirilmiştir. Tutum ölçeği iki deneme ölçeğine de uygulanan dört aşamada geliştirilmiştir. Bu aşamalar, ölçek maddelerini belirleme, deneme ölçeği hazırlama, deneme ölçeğini uygulama, SPSS programı ile güvenirlik ve geçerlilik çalışmaları olarak adlandırılmıştır. Analiz sonucunda elde edilen verilere göre 26 maddenin yer aldığı tutum ölçeği oluşturulmuştur. Ölçekten elde edilen verilerin analizinde öğrenci tutumlarının hangi yönde olduğunu belirlemek için Scheffe ve Tamhane varyans analizi ve T testi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Araştırmanın sonucunda1)Teknoloji ve Tasarım Dersine yönelik öğrenci tutumlarının genel olarak olumlu yönde olduğu belirlenmiştir.2)Öğrencilerin cinsiyetlerine göre farklı tutumlar göstermediği belirlenmiştir.3)Öğrencilerin ölçme ve değerlendirme yöntemlerine genel olarak olumlu tutum gösterdiği belirlenmiştir.4)Öğrencilerin derse yönelik tutumlarının aile gelir düzeyinden etkilenmediği belirlenmiştir.5)Öğrencilerin Teknoloji ve Tasarım Dersine yönelik tutumlarının öğretmenin ders içi davranışlarından etkilendiği belirlenmiştir.6)Öğrencilerin Teknoloji ve Tasarım Dersine yönelik tutumlarının ders başarılarından etkilendiği belirlenmiştir.7)Öğrencilerin genel başarı durumlarının Teknoloji ve Tasarım Dersine yönelik tutumlarını etkilediği ancak Teknoloji ve Tasarım Dersi öğretmenlerine yönelik tutumlarını etkilemediği belirlenmiştir.8)Öğrenciler en çok kurgu kuşağını sevmektedir. Öğrencilerin kuşaklara göre tutumları değişmektedir.Araştırma sonunda, ortaya çıkan bulgulara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere de yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to determine student attitudes on the Technology and Design lesson which is existed in curriculum of 2006/2007 Education year at the primary schools and to explain the importance of education in economic development..Technology and design lesson is a new curriculum and it is absolutely different from act education?s target and behavior because of that student?s attitude towards the Technology and design lesson is researched.The research universe is 554 7th grade students from Bolu city?s center primary schools. Likert attitude scales have been developed by two test scale?s which are applied to four stages. These four stages are; to determine scale sentences, to prepare test scale, to apply test scale and reliability and availability analysis with SPSS program. As a result of the analysis, attitude scale which has 26 sentences has been developed. Scheffe or Tamhane variance analysis and Independent Sample T test are used to determine students? attitude. In research?s significance level is 0, 05. As a result of the research;1)Student attitudes? towards the Technology and Design Lesson were determined to be positive in general.2)Students do not reflect the attitudes are determined differently according to gender.3)Student attitudes? towards the measuring and evaluation methods were determined to be positive in general.4)Student?s attitudes towards the Technology and Design lesson was not affected by income level of their family were determined.5)Student?s attitude toward the Technology and Design lesson was affected by the behavior of teacher was determined.6)Student?s attitude toward the Technology and Design lesson was affected by the success of lesson has been identified.7)Student?s attitude toward the Technology and Design lesson was affected by the overall success of all lesson but students overall success was not affected students? attitudes toward the teachers.8)Students are most like the generation of fiction. Students' attitudes were changing according to generations have been indentified.At the end of the research, recommendations which were based on research findings are also included.