Ankara Etnografya Müzesinde bulunan mezar taşlarındaki süslemeler
Tomb stones in the Etnography Museum of Ankara
  1. Tez No: 278352
  2. Yazar: LÜLÜFER KÜÇÜKAHMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Crafts, Museology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında Selçuklu, Osmanlı ve Karakoyunlu Dönemlerine ait olan Ankara Etnografya Müzesinde bulunan 21 adet mezar taşı örneği form, süsleme, dönem özellikleri bakımından incelenmiştir.Öncelikle literatür taraması yapılarak söz konusu taşlarla ilgili yazılan kaynaklar araştırılmıştır. Kavramsal çerçevede bu dağınık olan bilgiler toplanmış birbiriyle karşılaştırılmış ve hepsi bu tezde birleştirilmiştir. Taşların kitabelerinde tarih olanlar, okutularak tarih tablosu hazırlanmış ve kendi dönemleri içerisinde değerlendirilmiştir. Ankara Etnografya Müzesinde yer alan mezar taşlarının süsleme özellikleri açısından da dönemlerinin güzel örneklerinden olduğu görülmüştür.Tezimizin asıl amacı olan Müze bünyesinde bulunan taşların fotoğraf, ölçüm ve çizim yoluyla belgelenmesi yapılmış süsleme tekniği, form ve kompozisyon özellikleri belirlenmiştir. Taşlarda kullanılan, bezeme, öğeleri tablolar halinde verilmiş, bunun dışında taşların günümüzdeki durumlarının da tespitleri yapılmıştır.Günümüze kadar geçen sürede taşlarda deformeler olduğu bunların da bazılarının açık hava şartlarından bazılarının da insan hatası ile oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 21 tomb stones, in the museum of Etnography, Ankara, pertaining to Karakoyunlu, Seljukian and Ottoman periods were examined in terms of form, elaboration and features of the period.First of all, literature of these stones was investigated. This scattered information has been meticulously gathered, compared and contrasted, then synthesized in this study. Stones with dates on were translated and categorized accordingly and evaluated in harmony with their period features. It is also seen that stones, in the museum of Etnography, Ankara, were the forecoming examples of elaboration techniques of their own period.The main aim of our thesis - documentation of the form, elaboration specifications and composition features - were achieved through photographing, measurements and drawings. The examples of elaboration of the stones were given in tables in addition to determining the current conditions.Deformations occurred up to-day were observed to appear some due to weather conditions and some due to human factors.