Kuyumculukta mum kalıba alma ve döküm tekniği
Candle mold making and casting technique in the art of jewelery
- Tez No: 278361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP GÖKÇESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırmanın amacı, ?Kuyumculuk sanatında kullanılan mum kalıba alma ve döküm tekniğinde yapılan işlem basamaklarının neler olduğunu ortaya koymaktır. Çalışan kişilerin bu konudaki görüşlerini belirlemektir?.Araştırmanın örneklemini, İstanbul ve Ankara'dan rastgele seçilen 30 kuyumcu atölyesi ve çalışanları oluşturmaktadır. Bu çalışanlara araştırmacı tarafından hazırlanan anket formları uygulanmıştır. Ayrıca atölyelerden seçilen 40 adet ürün önceden hazırlanan gözlem formlarına göre incelenmiş ve ürün analizi yapılmıştır.Gözlem formundan ve anketlerden elde edilen verilerden frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır.Araştırma sonucunda; İstanbul ve Ankara'da bulunan döküm atölyelerinde döküm makinelerinin gelişmiş olduğu, atölye araç ve gereçlerinin yeterli sayıda bulunduğu görülmüştür. Gelişen teknolojinin de katkılarıyla tasarım ve döküm tekniğinin de hayli ilerlediği görülmüştür.Altın ve gümüş dökümcülüğünün eskiye oranla şimdi daha iyi olduğu saptanmıştır. Ayrıca incelenen atölyelerde kişilerle görüşme sonucunda pazarlamada işçilik kalitesi ve fiyatın önemli birer unsur olduğu düşünülmektedir.Gözlem formu ile incelenen takılara bakıldığında gümüş ilk sırada yer almaktadır. Ardından altın takılar gelmektedir. İncelenen takılarda teknik olarak en çok mıhlama tekniği kullanılmıştır. Takılarda en çok kullanılan desen bitkisel süslemedir. Takı tasarımlarını oluştururken daha çok sipariş üzerine çalıştıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to explain and show the steps of candle mold making and casting tecnique in the art of jewelry and explain the ideas of the employees about this subject.The scope of this research consists of randomly selected 30 jewellry workshops and silversmiths in İstanbul and Ankara. Observation forms prepared by the researcher were presented to these employees. Moreover, 40 products which were chosen from the workshops were examined according to the observation forms and product analysises were carried out.Frequency and percentage estimatings were done according to the data obtained from the observation forms and questionnaires.As a result of this research, it is observed that the casting machines are of high capacity and the number of the tools is adequate in the workshops in Istanbul and Ankara. It is also observed that there is a high progress in design and casting tecniques along with developing technology.It is understood that gold and silver molding tecnique is better today than it was before. After carrying out interviews with the employees in the workshops, it is seen that qualification of the labor and the prices are significant factors for marketing.According to the observation forms, silver jewelleries are in the front rank, golden jewelleries are second. Nailing tecnique is the most used tecnique on the sample jewelleries. The most common design on the jewelleries is plant ornemantal design. It is seen that usually jewellery designs are created according to demands.