Ulaştırma maliyetlerinin dış ticarete etkisi üzerine bir araştırma
Research on the effects of transportation costs on foreing trade
  1. Tez No: 278376
  2. Yazar: MUHAMMET COŞKUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada; dış ticaret şirketlerinin yurt dışı taşımacılıkta katlanmış oldukları maliyetler ele alınmıştır. Ülkeler arası ticaretin daha da önem kazandığı günümüzde ulaştırma maliyetlerinin dış ticaret üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak araştırmanın genel amacını oluşturmaktadır.Araştırmaya 50 şirket katılmıştır. Bu şirketler ülkeler arası ticarette sundukları ürünün kalitesi ve yaptıkları satış miktarlarıyla sektörlerinde adından söz ettirebilecek düzeye sahip, çoğunlukla da 1976-2000 yıllarında kurulmuş şirketlerdir. Söz konusu yıllar ülkemizin sanayileşme ve dış piyasalara açılma konusunda hızlı bir ivmeye sahip olduğu yıllardır.Yapılan araştırma neticesinde ulaştırma giderlerinin ürün fiyatlarını ortalama % 5-10 civarında artırdığı, söz konusu fiyat artışının ürünlerin satışını zorlaştırdığı belirlenmiştir. Rekabetin had safhada olduğu dış piyasada çok küçük bir fiyat artışı ihracata konu mallara olan talebi daha büyük oranlarda azaltmaktadır. Dolayısıyla şirketlerin, dış piyasada rekabet edebilme şansını yakalayabilmeleri için fiyat artışına neden olan ulaştırma maliyetlerini minimize etme yoluna gitmeleri gerekmektedir. Ulaştırma maliyetlerini minimize edebilmek daha ucuz taşıma türü seçimiyle mümkündür. Bunun için; öncelikle demiryolu ağının geliştirilmesi, demiryolu ile ulaşımın mümkün olmadığı kıyı bölgelerde denizyolu ile taşıma yapılabilmesinin mümkün kılınması, bu sayede en pahalı ulaşım türü olan karayolu ulaşımının etkisinin azaltılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research discusses the difficulties that foreign trading companies has to bear while incurring international transportation costs. The purpose of this research is to outline the effects of transportation costs in global trade.The research involves 50 companies. These companies are experts in their field in the quality of service they provide and most of them have been established during 1976 ? 2000. During these years, our country was amongst those who were proceeding fast in industrialisation and open to global markets.From the results of the research, transportation costs in general increased the price of the goods ranging between 5-10%, and it is evident that this price increase has made it difficult for selling the product. In todays competitive market, even a small increase in price decreases the demand for the product. Therefore, in order to be competitive in the global market, companies have to find ways to minimise their transportation costs. The only way to achieve this is to find the cheapest transportation type. In order to accomplish this, first step is to develop railways, and in coast regions where railways are not possible, there should be ports to replace them, this way, effects of high transportation costs through highways would be minimised.