Otelcilik ve turizm meslek liselerinde uygulanan modüler öğretim yaklaşımının geleneksel öğretim yaklaşımı ile karşılaştırılması
The evaloution of modular teaching approach applied in hotel and turism vocational schools
- Tez No: 278402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, otelcilik ve turizm meslek liselerinde uygulanmakta olan modüler öğretim yaklaşımının geçmişte uygulanan geleneksel yaklaşım ile karşılaştırarak turizm eğitimine getirdikleri ve aksayan yönlerinin belirlenmesidir.Araştırma metot yönünden incelendiğinde betimleme modeli olduğu görülmektedir. Araştırmanın temel bilgi toplama aracı ankettir. Anketlerden elde edilen bilgilerden yola çıkarak değerlendirme yapılmıştır. Çalışma kapsamında hazırlanan öğretmen ve öğrenci anketleri 2008?2009 öğretim yılında Türkiye evrenini temsil edecek şekilde belirlenen illerde uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler istatistik paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda öğretmenlerin modüler öğretime bakış açıları ile geleneksel öğretime bakış açıları arasında anlamlı bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin ise modüler öğretim yaklaşımını geleneksel öğretim yaklaşımına göre daha iyi buldukları araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır. Öğretmenler ve öğrenciler programların belirlenirken yeteri kadar sektör temsilcileri ile işbirliği yapılmadığı ve öğrenci beklentilerinin dikkate alınmadığı konusunda fikir belirtmişlerdir. Okulların fiziki donanımlarının ders içeriklerini uygulama konusunda yetersiz kaldığı, araç ve gereçlerin istenilen düzeyde kullanılmadığı konusunda fikirler mevcuttur.Bu olumsuzlukların giderilmesi için bu konuda ilgili olan bütün paydaşlar arasında işbirliğinin yapılması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili yapılan çalışmalardan da yardım alınarak eksiklikler giderilmelidir.Programın uygulayıcısı olan öğretmenlerin yeni benimsenen modüler öğretim yaklaşım hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is comparing the modular teaching approach applied at hotel and tourism vocational schools with traditional approaches applied in the past and the specification of halting aspects and bring to tourism education.When this research is examined from method view, it seems that research is descriptive model. Basic information gathering tool of this research is enquiry. Evaluation will be constructed with the information obtained from enquiry. The teacher and student enquiries which are prepared under the scope of this work are put into practice at 2008-2009 school year in defined provinces as representing the Turkey universe. The data obtained from this enquiry is evaluated with packet program.Research put forwad that the difference isn?t between the teachers perspective modular teaching approach with their perspective traditional approach. According to research, the students think that moduler approach is beter than traditional approach. In the conclusion of this research regarding to teacher and student opinions it is found that the modular teaching approach is better than the traditional approach. But this situation do not changes the right that the modular approach has shortcoming sides. Teachers and students are formed a view on about