Farklı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin e-ders tasarımlarına ilişkin görüşleri: Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Programları örneği
Views of learners with different learning styles on the e-course designs: The example of Anadolu University Distance Education Programs
- Tez No: 278419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. DUYGU BEDİR ERİŞTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Öğrenci merkezli eğitimde öğrencilerin öğrenme özelliklerini bilmek, öğrenme stillerini belirlemek önem taşımaktadır. Öğrenme stillerinin bilinmesi bireylerin öğrenme döngüsündeki güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenerek zayıf yönlerinin iyileştirilmesine, birlikte çalışmaya en uygun bireylerin bir araya getirilmesine ve öğrenciler için en uygun öğretim ortamlarının oluşturulmasına yardımcı olur.Bir öğretim ortamı olarak e-Ders tasarımları, çevrimiçi ve uzaktan eğitimin önemli öğelerinden biridir. Öğrencilere sunulan derslerin sayfa düzeni, renk, tipografik öğeler, görseller, hareketli ve etkileşimli animasyonlar, içerik, işlevsellik, gezinim ve yönlendirme boyutlarının yeterliliği kullanıcıların bu dersi etkili öğrenmeleri açısından önem taşımaktadır.Bu çalışmanın temel amacı, Uzaktan Eğitim Programları kapsamında yer alan Fen alanında açılmış bölümlere kayıtlı öğrencilerin öğrenme stillerini belirleyerek, program içeriklerinin sunumunda kullanılan e-Ders tasarımlarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu doğrultuda, öğrenme stillerini belirlemek için; öğrenme stillerini yerleştiren, değiştiren, ayırt eden ve özümseyen olarak dört farklı kategoride tanımlayan Kolb'un 1984'te geliştirdiği ve Türkçe'ye uyarlaması Akkoyunlu ve Aşkar (1993) tarafından yapılan ?Öğrenme Stilleri Envanteri? kullanılmıştır. e-Ders tasarımları ile ilgili görüşleri belirlemek için Erişti, S. ve diğerleri (2010) tarafından geliştirilen ?Web Tabanlı Öğretim Ortamlarını Değerlendirme Ölçeği? uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen veriler SPSS 17 programı ile analiz edilerek frekans ve yüzdeleri hesaplanmıştır.Çalışma sonucunda, öğrencilerin öğrenme stilleri ile e-ders tasarımlarına ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Araştırmada Kolb öğrenme stili envanterine göre Değiştiren, Özümseyen, Ayrıştıran ve Yerleştiren öğrenme stillerine sahip olan öğrencilerin birbirine benzer oranda oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerin e-ders tasarımlarını değerlendirme süreçlerinde ise tasarıma ilişkin tipografik öğeler, görseller, hareketli görüntüler, içerik ve gezinim-yönlendirme boyutlarına ilişkin olumlu görüşler ifade ettikleri söylenebilir. Öğrencilerin özellikle işlevsellik, sayfa düzeni ve renk boyutlarında genel olarak olumlu görüşlere sahip olmalarına karşın e-ders tasarımlarının yapısal özelliklerine dayalı olarak boyutların alt maddelerinin belirli bir kısmına ilişkin olumsuz görüşlere sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In learner-centered education, it is very important to be aware of the learning styles of the learners. This allows to identify the strong and weak aspects of the learners and to improve latter. It also allows to come together the learners who are most suitable for team work and to the creation of the most suitable e-learning environments for the students.e-Courses are one of the most important elements of the online and distance learning. The page layout, color, typography, visuals, moving images,, content, functionality, the sufficiency of the navigation and browsing have very important effect on the learning of the users.The fundamental aim of this study is to identify the learning styles of the students registered in the Distance Education Science programs and to identify their views on the e-Course designs that are used in the presentation of the course. To determine the learning styles, `The Learning Styles Inventory? which was created by Kolb in 1984 and which was adapted to Turkish by Akkoyunlu and Aşkar (1993) was used. In this inventory, the learning styles are considered in four categories as accommodator, converger, diverger and assimilator. To identify the learners views about the e-Course designs ?The Evaluation of the Web-Based Instruction Media Scale? which was developed by Erişti et. al. (2010). The data was analyzed by using SPSS 17 program and the percentages were calculated.At the end of the study, the learning styles of the learners and their views about the e-course design was determined. The study shows that the percentage of the students having the four main learning styles on the basis of Kolb is very close. The study revealed that the learners have positive views about the typography, visuals, moving images, content and navigation and browsing. Although the learners have generally positive views about the functionality, page layout, and coloring, they have negative views about the some dimensions of the e-course designs which are related to the structural characteristics of the e-course designs.