Yeni Türk devleti ve Uluslararası Hukuk (1920-1938)
New Turkish State and International Law
  1. Tez No: 278431
  2. Yazar: TÜRKER BENDER
  3. Danışmanlar: PROF. OĞUZ AYTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Law, History, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yeni devlet, yalnız iç hukukta değil, uluslararası hukukta da insan haklarına gösterdiği saygı ve uluslararası yükümlülükleri yerine getirmekle meşruluğunu kazanır. Yeni doğan bir devletin münasebetleri, yani uluslararası camia ile ilişkileri de hukuki bakımdan önem taşır. Siyasi bakımdan teşkilatlanmış, mevcut herhangi bir diğer devletten bağımsız ve devletler hukuku yükümlülüklerini yerine getirmeye muktedir bir insan topluluğunun varlığının bir veya birçok devlet tarafından kabul edilmesi, bu devletlerin yeni devleti uluslararası camianın bir üyesi olarak sayma niyetlerini açıklamasıyla mümkün olur. Bu çalışma ile Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonrasında yeni Türk Devleti ile müzakere yoluna giden devletlerin uluslararası hukukun değişmeyen tabii hukuk kurallarına ve teamül olmuş normlara uygun yaklaşımı ortaya konulmuş, yeni Türk Devleti'nin uluslararası kamu hukuku kuralları içinde kendini dünyaya kabul ettirmek için sergilediği hukuksal yaklaşım vurgulanmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde uluslararası hukukun temel nitelikleri incelenmiş; Yeni Türk Devleti'nin kurulması, tanınması ve ardıllık meselesi Lozan Antlaşması hükümleri çerçevesinde uluslararası hukuka uygun olarak ele alınmıştır.İkinci bölümde ise, Lozan Antlaşması ile başlayarak 1938 yılına kadar uzanan dönemde yeni Türk Devleti'nin karşılaştığı uluslararası meseleler ile Milletler Cemiyeti'ne katılışı ve imzaladığı antlaşmaların gerektirdiği hukuki sorumluluklar araştırma konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A new state is legitimized with its respect to human rights not only in national but also in international law and by meeting its international obligations. The relations of a new born state in international community are also important jurally. Recognition of a state which is politically organized, sovereign and capable to meet obligations of international law is possible by a declaration of other states telling that they recognized a new born state as a part of the international community. In this thesis, legal approach of states which negotiated with the new Turkish State during and after the Turkish War of Independence is set forth and Turkish State?s approach to procure acceptance itself to the world in public international law is emphasized.In the first part of the study examined the basic characteristics of international law; foundation and recognition of New Turkish State and also the case of subrogation is discussed under the terms of Treaty of Lausanne in accordance with the international law.In the second part, beginning with the Treaty of Lausanne until 1938 in the new Turkish state extending from joining the League of Nations and has signed agreements with international issues facing the legal responsibilities of the subject of research was required.