Barter sisteminin Eskişehir'de kullanılmamasının nedenleri: Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde bir araştırma
The causes of non-use of barter system in Eskişehir: A research in Eskişehir Industrial Zone
- Tez No: 278452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TONUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde işletmeler sadece birbirleriyle değil, zorlu ekonomik koşullarla da mücadele etmek durumundadır. Mevcut koşullar işletmelerin katlandıkları finansman maliyetlerini önemli ölçüde arttırmakta ve faaliyetlerini sürdürmelerini zorlaştırmaktadır. Geleneksel yöntemlerle finansman faaliyetlerini sürdürmekte zorlanan pek çok işletme farklı finansman tekniklerine başvururken barter sistemi de işletmelerin ticaret ve finansmanda kullanabilecekleri seçeneklerden birini oluşturmaktadır. İşletmelere, nakit kullanmaksızın ticaret yapma ve uygun koşullarda finansman sağlama olanağı sağlayan barter, Türkiye'de son yıllarda giderek daha fazla tanınan ve gelişen bir sistem olmasına ve pek çok şehirde kullanılmasına karşın, Eskişehir'de neredeyse hiç kullanılmayan bir sistemdir.Bu çalışma, barter sisteminin Eskişehir'de gelişememesinde nelerin etkin olduğunun tespit edilmesini, saptanan sorunlara yönelik çözüm önerilerinin getirilmesini ve Eskişehir'deki işletmelere ticarette bir seçenek sunulmasını amaçlamıştır. Çalışma, barter işletmelerinin sistemin tanıtımında yetersiz kalmalarına rağmen şehirde sisteme karşı bir ilgi olduğu, bu ilginin sektöre veya işletme büyüklüğüne bağlı olarak değişmediği ve sistemin Eskişehir'de kullanılmamasının temel nedeninin işletmelerin isteksizliği değil, barter işletmelerinin Eskişehir'e gereken ilgiyi göstermemesi olduğu bulgularını ortaya koyarken, sistemin şehirdeki geleceğine yönelik öneriler de getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the enterprises not only are competing with each other but also with the tough economic conditions as well. Current conditions increases the financial costs for the companies and causes complications in sustaining the operations. As an alternate method of funding and trade, barter is an option for those enterprises which having dificulities in sustaining operations with the traditional methods of finance. Barter system, which provides opportunities of trade and funding without the usage of cash, is a developing and recognized method through the recent years in Turkey but still out of use in Eskişehir.In this study, it is aimed to determine the reasons of underdevelopment of the barter system in Eskişehir, to find solutions for determined problems and offering an option of trade for the enterprises. The study suggests, despite the lack of advertisement and prensentation of the system by the barter enterprises, there is stil an interest in the city about the system which is not dependent on the sector that companies operates or the scale of them. It is also stated in this study that the main reason behind the disuse of the system in the city is the negligence of the barter firms. The suggestions for the future of the system in Eskişehir are also in the context of the study.