FIDIC kurallarının karşılaştırmalı hukuktaki yeri
The place of FIDIC rules in comparative law
  1. Tez No: 278484
  2. Yazar: NAZLI TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU OĞUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu tezde FIDIC Kurallarının Karşılaştırmalı Hukuktaki yeri incelenmektedir. FIDIC Kurallarının inşaat sektöründe yaygın bir şekilde kullanılmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Bir kere, her şeyden önce, bu Kurallar asıl adı FIDIC olan Uluslararası Müşavir Mühendisler Federasyonu tarafından bir inşaat sözleşmesinde üstlenilebilecek işin niteliğine uygun bir biçimde hazırlanmaktadır. İkincisi, sektör temsilcileri önceden hakkında bilgi sahibi oldukları bu Kuralları uygularken kendilerini daha rahat hissetmektedir. Üçüncüsü, söz konusu Kuralları kullanırken hayata geçirdikleri projeye hangi hukuk sisteminin uygulanacağını araştırmak zorunda kalmamaktadırlar. Bugün için, özellikle büyük inşaat projelerinde en azından bir tane sınır-aşıcı unsur bulunmaktadır. Bu sebeple, ilk etapta projeye hangi hukukun uygulanacağı meselesinin halledilmesi gerekmektedir. Bu ise oldukça yorucu ve zaman tüketici bir iştir. Halbuki, FIDIC Kurallarının aynı zamanda bir lex mercatoria olarak benimsenip uygulanması taraflar için en iyi seçenek olmaktadır.Dördüncüsü, FIDIC Kuralları her türden sözleşmeye ve sözleşme yapma tekniğine uyum sağlama kabiliyetini haizdir.Böylesine önemli FIDIC Kurallarını inceleyen söz konusu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde FIDIC Kurallarının Karşılaştırmalı Hukuktaki yeri tayin edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölüm özellikle Kırmızı Kitap'ta düzenleme altına alınan maddi hükümlerle ilgilidir. Üçüncü ve son bölümde ise genel bazı hukukî kavramların FIDIC Kurallarında düzenleme altına alınan benzerleriyle karşılaştırılmasına yer verilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at examining and discussing the place of the FIDIC Rules in Comparative Law. The common use of FIDIC Rules in the construction industry has several reasons. First of all, these rules are being prepared by FIDIC, the International Federation of Consulting Engineers (the acronym stands for the French version of the name) with regard to the nature of the work to be undertaken in a construction contract. Secondly, practitioners in the industry feel more comfortable using these rules with which they are already familiar. Thirdly, by using them, they can avoid the question of which legal system is applicable to their project. Since, today?s over-sized construction projects have at least one cross-border element, one has to find out which legal system is to be applied to the project. And this is very exhausting and time-consuming job. By contrast, using FIDIC Rules as a part of lex mercatoria (law of merchant)is the best optionfor the parties to the Project. Fourthly, FIDIC Rules are available to suit contracts of almost any size and complexity, and to suit most methods of contracting.The thesis consists of three main chapters. In the first chapter, the place of the FIDIC Rules in Comparative Law is examined. The second chapter deals with the material rules covered by the Red Book. In the third and last chapter some general legal concepts are compared with the similar ones contained in the FIDIC Rules.