Rüşvet ve irtikap suçları
Bribe and corruption crimes
- Tez No: 278485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın konusunu oluşturan rüşvet ve irtikap suçları üç bölümde incelenmiş olup; birinci bölümde kamu görevlisi kavramı tanımlanarak sınırları çizilmeye çalışılmış, ikinci bölümde 5237 sayılı yürürlükteki TCK'de düzenlenen rüşvet suçunun yapısı, unsurları üçüncü bölümde ise yine 5237 sayılı yürürlükteki TCK'de düzenlenen irtikap suçu incelenmiştir.5237 sayılı yürürlükteki TCK'nin ?Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler? başlıklı dördüncü kısmının ?Kamu İdaresinin Güvenirliğine ve İşleyişine Karşı Suçlar? başlıklı bölümünde 252 ila 254'üncü maddeleri arasında rüşvet; 250'nci maddesinde ise irtikap suçu düzenlenmiş olup, her ikisi de kamu idaresinin güvenirliğine ve işleyişine karşı suçlardandır. Ve yalnızca kamu görevlileri tarafından işlenebilen özgü suçlardır.Rüşvet bir kamu görevlisinin görevinin gereklerine aykırı olarak bir işi yapması veya yapmaması için kişiyle vardığı anlaşma sonucunda yarar sağlaması iken irtikap suçunda kamu görevlisi görevinin sağladığı nüfuzu yada güveni kötüye kullanarak kendisine yada başkasına yarar sağlamasına veya bu yolda vaatte bulunulmasına bir kimseyi icbar veya ikna eder. Hem irtikap hem de rüşvet suçunun oluşması için genel kast yeterli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main topics of this article are bribe and corruption and investigated in three different sections. In the first section ?public servant? concept and its borders are defined. In the second section, the crime of bribe, that is regulated with the new Turkish Criminal Code numbered with 5237, is described. In the third section, the crime of corruption, that is regulated with the new Turkish Criminal Code numbered with 5237, is described.Crime of bribe is equivalent to forth section named ?Crimes against credibility and process of public management? and numbered between 252 of 254 articles of the title ?crimes against to the goverment, nation and the last judgement ? in the of new Turkish Criminal Code numbered with 5237. Crime of corruption is equivalent to forth section named ?Crimes against credibility and process of public management? and numbered as 250. Both bribe and corruption are crimes against the credibility and process of public management, importantly special to public servants.Bribe is a crime which provides benefit to public servant who does or does not do a work which is contary to the necessity of his job without his movement at the end of the agreement with a person. Corruption is a crime which public servant provides benefit or promise for himself or for others by the power and/or credibility of his/her position by persuading or coercing the other side. General intention must be enough just for constitution of both crime of bribe and crime of corruption.