Rüşvet ve irtikap suçu
Bribery and extortion crime
- Tez No: 262175
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Toplumda devlet benzeri örgütlenmelerin oluştuğu günden bu güne kadar, devlete karşı suçlar, özellikle devletin güvenilirliği ve işleyişine karşı suçlar, tarihin her döneminde güncelliğini korumuş ve artarak devam etmiştir. Günümüzde rüşvet, irtikap, görevi kötüye kullanma vb. suçlar genel olarak yolsuzluk kapsamında değerlendirilmektedir. Sınır tanımaz bir şekilde hızla artan rüşvet ve yolsuzlukla mücadele için gerek iç hukukta ve gerekse uluslararası platformda uluslararası işbirliği zorunlu bir hal almıştır.Temel amacı bireyin bir hukuk toplumunda yaşama hakkının gereği olarak kamu düzeni ve güvenliğinin korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi olan 26/9/2004 tarih ve 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu yürürlüğe girmiştir. Yeni Türk Ceza Kanunu ile uygulamada yaşanan pek çok sorunu giderecek mahiyette değişiklikler yapılmıştır. Çalışmada devletin güvenilirliği ve işleyişine karşı suçlar, kamu görevlisi kavramları ile irtikap ve rüşvet suçu yeni Türk Ceza Kanunu kapsamında incelenmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında; bu suçların uluslararası sözleşmelerde ele alınışı özellikle, ülkemizin taraf olduğu sözleşmeler kapsamında uluslararası işbirliği ve mücadele konuları yalnız hukuki açıdan ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler1.Rüşvet2.İrtikap3.Yolsuzluk4.Kamu görevlisi5.Uluslararası işbirliği
Özet (Çeviri)
Since the formation of organizations like state in society, crimes against state, especially crimes against reliability and function of the state, did not lose its currency and continued increasingly. In the present day, crimes like bribe, extortion, abuse etc. are generally considered in the scope of impropriety. In order to fight with unlimitedly increasing bribe and impropriety, the international cooperation became absolutely necessary condition both in domestic law and in international platform.26/9/2004 dated and 5237 numbered the new Turkish Criminal Law, whose main objective is to maintain public order and security and to prevent committing a crime as a necessary condition for an individual to live in a society, came into force. With the new Turkish Criminal Law, there have been made some changes that will eliminate lots of problems arise from implementation. In the study, crimes against the reliability and function of the state, the concepts of public official and the crime of extortion and bribe have been examined in the scope of new Turkish Criminal Law. Also, in this study, taking up these crimes in the international agreements, especially the agreements in which our country is a party and the matters of international cooperation and struggle are considered only in legal perspective.Key Words1. Bribery,2. Extortion3. Scope4. Public official5. İnternational cooperation