İrtikap ve rüşvet
Extortion and bribery
  1. Tez No: 832827
  2. Yazar: YASİN EMRE EZERÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN FİLİZ SAYGILAR KIRIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İrtikâp suçu ve istisnalar dışında rüşvet alanın kamu görevlisi olması gerekmektedir. Özel bir niteliğin söz konusu olması gerektiğinden özgü suçlar olarak tanımlanmışlardır. Türk Ceza Kanunu'na göre kamu görevlisi, kamusal faaliyetlerin yerine getirilmesine atama, seçilme ve diğer şekillerde katılan kimsedir. Bu tanıma göre kamu görevlisi tanımı, idare hukukundan geniş tutulmuştur. İdare hukukunda aranan, kamu kurum veya kuruluşuna bağlı olarak çalışma şartı ceza hukukunda söz konusu değildir. İrtikap suçunun faili sadece kamu görevlisi olabilecekken, suçun mağduru herkes olabilir. Ayrıca, toplumda bu suçun mağduru olarak kabul edilecektir. İrtikap suçu; icbar suretiyle, ikna suretiyle veya hatadan yararlanma suretiyle işlenebilir. Bu suçta mağdurun, faile veya başka bir üçüncü kişiye bir yarar sağlaması veya vaat etmesi gerekmektedir. Bu yarar maddi veya manevi her şey olabilir. Ancak bu yararın cinsel olması halinde, rüşvet suçu değil, TCK'da yer alan cinsel istismar veya cinsel saldırı suçları işlenmiş olacaktır. İrtikap suçu bir zarar suçudur. Bu nedenle irtikap suçu ilgili kişilere yararın sağlanması ile tamamlanmış olacaktır. Bu nedenle ilgili kişiler yarar sağlanana kadar suça teşebbüs ve iştirak mümkün olacaktır. Rüşvet suçu, çok failli bir karşılaşma suçudur. Bu nedenle, rüşvet verende, alanda suçun failidir. Bu suç, tek bir suçtur. Bu suçun mağduru toplumdur. Bu suçun konusu, menfaat/yarar dır. Bu menfaat/yarar maddi, manevi veya cinsel olabilecektir. Bu suçun işlenebilmesi için tarafların aralarında rüşvet anlaşması yapmaları gerekmektedir. Anlaşmanın, taraflar arasında yapılmasıyla suç tamamlanacaktır. Bu nedenle, anlaşma gerçekleşene kadar suça teşebbüs ve iştirak söz konusu olabilecektir. Rüşvet suçu, teşebbüs suçudur. Bu suçun; teşebbüs aşaması hali, kanunda ayrıca bir madde olarak düzenlenmiştir. Kamu görevlileri hakkında yapılacak soruşturmalarda, yetkili makamlardan izin almak gerekecekken, irtikâp ve rüşvet suçlarının soruşturulabilmeleri için, izin alınması gerekmemektedir.
Özet (Çeviri)
Except for the embezzlement and exceptions, public official must be the one who accepts the bribe. Due to the fact special features are needs to be considered, they are defined as special offenses. According to the Turkish Penal Code, public servants are persons who are appointed, requested and participate in the performance of public duties. Thus, the definition of public servant has broader scope than administrative management. The obligation of working in connection with a public institution or organization sought in administrative law, is not be considered as a subject in criminal law. While the perpetrator of the crime of embezzlement can only be a public official, the victim of the crime can be anyone. In addition, society will be considered as a victim of this crime as well. Embezzlement can be processed by coercion, by persuasion or by taking advantage of error. In this crime, the victim must provide or promise a benefit to the perpetrator or another third party. This benefit can be anything pecuniary or non-pecuniary. However, if this benefit is sexual, the crimes of sexual abuse or sexual assault in the TCL will be committed, rather than a crime of bribery. The crime of embezzlement is a crime of harm. For this reason, the crime of extortion will be completed with the benefit of the relevant persons. Thus, it will be only possible to attempt and participate in the crime until the relevant persons benefit. Bribery is a multi-perpetrator encounter crime. Therefore, the bribe giver is the perpetrator of the crime in the field. This crime considered as a single crime. The victim of this crime is society. The subject of this crime is interest/benefit. This benefit may be material, moral or sexual. In order for this crime to be committed, the parties must make a bribery agreement between them. The crime will be completed when the agreement is made between the parties. Thus, attempting and participating in a crime will be in a possibility until the agreement is realized. Bribery is an attempted crime. For bribery; The stage of attempt is also regulated as an article in the law. While it is necessary to obtain permission from the competent authorities fort he investigations to be made about public officials, permission is not required to investigate the crimes of extortion and bribery.