Avrupa Birliği Hukuku'nda aile birleşmesi mekanizmasının düzenlenişi ve etkinliği
Family reunification in European Union Law and its efficiency
- Tez No: 278508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Avrupa Birliği ekonomik bir entegrasyon hareketi olma durumundan ibresini siyasi birliğe doğru kaydırdığı ve bu istikamette adımlar attığı oranda yeni problemlerle karşı karşıya kalmış veya diğer bir ifadeyle bir takım problemlerin kendi ilgi ve yetki alanında olduğu hükmüne varmıştır. Ulus devletler, bu özelliklerinden taviz vermek suretiyle daha geniş bir platformda yeni bir mozaik oluşturma gayreti çerçevesinde aşılamayan belli engellerle karşılaşmıştır. Sebep oldukları marazi davranışlardan ötürü, insanların sebep olanları `öteki' olarak addettikleri ve ona göre tepkide bulundukları bir toplumda; bu sosyal sıkıntıyı bertaraf etmenin bir yolu da aile müessesesine saygı göstermek ve bunu korumaktır. Bu noktada devreye aile birleşmesi mekanizması girmektedir. Avrupa Birliği ilgili düzenlemeleri ve içtihat hukuku vesilesiyle bu meseleyi ele almaktadır. Bunun yanında, üye devlet vatandaşı bir kimsenin serbest dolaşım hakkını etkin bir şekilde kullanması aile bireylerinin onunla serbestçe hareket edebilmesine bağlıdır. Aile birleşmesi hakkı Birlik yurttaşlığına bağlanan en temel haklardan biri olan serbest dolaşım hakkının etkin kullanımı için kaçınılmazdır. Bunun yanında aile birleşmesi mekanizmasının diğer amaçları da gözetilerek Birlik yurttaşlarının üçüncü ülke vatandaşları aile bireylerine ve üçüncü ülke vatandaşlarının aile bireylerine bu hak Topluluk düzeyinde teşmil edilmiştir. Böylelikle 1963'ten başlayıp 2003 ve 2004 yıllarına kadar devam eden süreçte aile birleşmesi imkanı yasal düzenlemelere geçirilerek bu hak Topluluk düzeyinde kodifiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
European Union has faced new problems while transforming into a political union from an economic union or ,in other words decided these areas of problems in its jurisdiction. Nation-states has challanged new barriers while efforting to establish a new mosaic by giving up their authorization. In a society of where people deems the foreigns as `others? and reacts according to this point of view, the solutions to overcome this issue are to respect and protect the family institution. In this context, family reunification is important. European Union handles this issue by its relevant legislation and case-law. In addition, using the right of free movement by a Union citizen is bound to moving freely with his/her family members. Right to family reunification is inevitable to use the right of free movement efficiently which is an essential right. Besides to that aim, this right has been extended to third-country nationals and family members of Union citizens who are third-country national so in a process which begun in 1963 and has continued to 2000?s, this right to family reunification has been codified by adopting this in European Union level.